Prejsť na obsah

Noc výskumníkov – „Srdce a mozog slovenskej vedy“

10minút, 20sekúnd

Vedecké stánky UPJŠ budú dňa 30.9.2016 v átriu košickej Optimy od 9.00 do 21.00 hod. opäť súčasťou Festivalu vedy – Európskej noci výskumníkov

VEDECKÉ STÁNKY (prezentácie počas celého podujatia)

  • Názov: Občan a spoločnosť
    Prezentujúci: Fakulta verejnej správy, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
    Každý občan v priebehu svojho života prichádza do kontaktu s inštitúciami štátnej správy ako aj samosprávy. Vedecký stánok s názvom Občan a spoločnosť sa venuje prezentácií postupov a riešení pri životných situáciách občanov SR. Záujemca vo vedeckom stánku získa prostredníctvom testov a prezentovaním postupov, prehľad ako postupovať pri riešení životných udalostí akými sú napríklad narodenie dieťaťa; výmena občianskeho preukazu; chcem byť dobrým starostom v mojej rodnej obci; a podobne.
  • Názov: Z družice na Košice
    Prezentujúci: Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
    Cieľom prezentácie bude predstaviť rôzne metódy mapovania Zeme jej diaľkovým prieskumom zo satelitov, lietadiel, drónov (UAV), ako aj pozemných statívov. Tieto technológie nachádzajú uplatnenie v našej každodennej činnosti, pričom si to bežne ani neuvedomujeme. Napríklad pri výstavbe domu, pestovaní drevín či plodín, výrobe energie, doprave tovaru a ľudí. Predstavíme súvisiace výsledky výskumu na Ústave geografie, riešené vedecké projekty a možnosti štúdia geografie a geoinformatiky na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
    http://geo.ics.upjs.sk/index.php
    http://geo.ics.upjs.sk/index.php/institute/laboratory/laboratorium-dialkoveho-prieskumu-zeme
    http://geo.ics.upjs.sk/index.php/institute/laboratory/laboratorium-geografickych-informacnych-systemov
  • Názov: Vitajte v BUNKOPOLISE
    Prezentujúci: Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
    Vitajte v BUNKOPOLISE – v meste, kde to žije! Príď a uvidíš, ako to funguje. Za bránami mesta (cytoplazmatická membrána) čaká množstvo manufaktúr a dielní (endoplazmatické retikulum) a dokonca aj vlastná MHD (cytoskelet bunky) či správa mestskej zelene (cytozol). Mesto má dokonca vlastné elektrárne (mitochondrie) a sebestačne dokáže existovať. Maketa BUNKOPOLISU v nadživotnej veľkosti s množstvom atraktívnych zobrazení mesta spolu s jej obyvateľmi čaká práve na teba! Zaži život v tomto meste a pochopíš počiatky života a ako funguje miliarda takýchto mestečiek v tvojom vlastnom tele.
  • Názov: Ako žijú podvodníci?
    Prezentujúci: Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
    Prezentácia bezstavovcov vodnej fauny a zaujímavosti z ich života. Vodný svet pod lupou a binokulárom.
  • Názov: Ako vidíme molekuly
    Prezentujúci: Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
    Prezentácia rôznych spôsobov nahliadnutia do sveta molekúl zhŕňajúcich počítačové modelovanie, spektroskopické metódy a jednoduché experimenty. Návštevníci si môžu vyskúšať vytváranie a zobrazovanie molekúl na počítači a niekoľko efektných experimentov.
  • Názov: S ďalekohľadom na cestách
    Prezentujúci: Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
    Hlavným cieľom stánku „S ďalekohľadom na cestách“ je prebudiť záujem mladých ľudí o vedu a ponúknuť im možnosť zaujímavo stráviť svoj voľný čas prostredníctvom jednoduchého a zároveň pôsobivého experimentu – pozorovania vesmírnych objektov pomocou astronomických ďalekohľadov. Hlavnou aktivitou stánku pre návštevníkov bude pozorovanie objektov dennej a večernej oblohy pomocou astronomických ďalekohľadov, v prípade nepriaznivého počasia virtuálne pozorovanie. Ďalšími aktivitami budú krátke astronomické prednášky, premietanie astronomických filmov a prezentácií.
    http://www.dalekohladnacestach.sk/
  • Názov: Ľudské telo pod mikroskopom
    Prezentujúci: Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
    Stánok „Ľudské telo pod mikroskopom“ jednoduchou a pútavou formou priblíži divákom stavebné prvky, z ktorých sa skladajú naše telá. Diváci sa tak na chvíľu ponoria do mikrosveta, v ktorom uvidia bunky a medzibunkovú hmotu usporiadané do fascinujúcej architektúry jednotlivých tkanív a orgánov. Popri tom sa tiež dozvedia rôzne zaujímavosti o mikroskopii od raných počiatkov tohto oboru až po súčasnosť..
  • Názov: Právo a technológie – dva odlišné svety?
    Prezentujúci: Právnická fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
    Aj keď sa to zdá nepredstaviteľné, aj na Právnickej fakulte je možné okrem výchovy mladých právnikov realizovať aj vedecký výskum. Nie je to síce výskum, ktorý by prebiehal v laboratóriu s mikroskopom v ruke, ale ide o skúmanie slov, textov a tým zákonov. Prostredníctvom tohto výskumu dochádza k analyzovaniu najmä právnych predpisov a k snahe o ich zlepšenie a ich správne aplikovanie v praxi. Cieľom aktivity Právnickej fakulty počas Noci výskumníkov je priblížiť spôsob realizácie vedy a výskumu, ktorý prebieha na Právnickej fakulte. Aktivita je zameraná na tému práva a technológii a na objasnenie toho, či tieto navonok dva odlišné svety spolu súvisia a ak áno, v akých súvislostiach.
  • Názov: Tajomstvá mikrosveta rastlín
    Prezentujúci: Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach 
    S rozvojom mikroskopie sa pre prírodovedcov, vrátane botanikov, otvorili dvere poznávania mikrosveta rastlín. Vedecký stánok bude zameraný na popularizáciu anatómie a morfológie nižších a vyšších rastlín.
  • Názov: Príbeh poľudštenia
    Téma: Spoločnosť a kultúra, Človek, Antropológia
    Prezentujúci: Filozofická fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach 
    Predstav si, že by v čase, keď sa človek vyčleňoval zo živočíšnej ríše, existovalo zrkadlo. Videl by pri pohľade do zrkadla to, čo vidíme dnes? Vedel vykonávať všetky činnosti, ktoré vie dnes? Mal vedomosti, aké máme dnes? Čo ovplyvňovalo výzor človeka a jeho spôsob života? Podobné otázky si pri skúmaní ľudského rodu kladie každý bádateľ. Dokážeš vypátrať pravdepodobné odpovede? Na vlastné oči uvidíš predchodcov človeka a budeš mať možnosť preskúmať aké ovládali zručnosti a čo pre nich bolo typické. Tvojou úlohou bude na základe týchto znakov jednotlivých predchodcov človeka pomenovať. Vydaj sa spolu s nami na cestu do praveku. Tešíme sa na Teba!
  • Názov: Matematika v experimentoch
    Téma: Neživá príroda, Matematika 
    Prezentujúci: Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach 
    Návštevníkom ponúkneme možnosť nahliadnuť do vnútra matematiky. Predstavíme matematiku takú, akú ju väčšina ľudí nepozná a ukážeme, aká zaujímavá a príťažlivá môže byť. V stánku ponúkneme experimenty, ktoré súvisia so školskou matematikou, ale aj také, o ktorých by si mnohí mysleli, že nemajú s matematikou nič spoločné. Každý, kto bude mať chuť, si ich môže vyskúšať, nevyžadujú žiadny formálny popis, žiadne hlboké znalosti matematiky. Tí, ktorí sa budú chcieť dozvedieť niečo viac, môžu si prečítať o tom, aká matematika s experimentom súvisí, aká je história prezentovaného experimentu, aké sú jeho aplikácie. Deti a juniorov, ktorí by sa chceli o podobnej matematike dozvedieť ešte viac, oboznámime s aktivitami Združenia STROM, ktoré pre nich pripravuje akcie zamerané na rozvoj ich schopností prostredníctvom iného vnímania matematiky. Záujemcov oboznámime aj s možnosťami štúdia matematiky na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach.
    http://umv.science.upjs.sk/http://umv.science.upjs.sk/index.php/strom
  • Názov: Odísť či neodísť?
    Téma: Spoločnosť a kultúra, Človek, Psychológia 
    Prezentujúci: Filozofická fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach 
    Čo sa skrýva za tým, že veľa mladých, vzdelaných ľudí odchádza do zahraničia? Sú to len ekonomické dôvody alebo je za tým niečo iné? Prečo aj tí, ktorí sa na Slovenku majú dobre, odchádzajú a tí ktorí k odchodu majú objektívny dôvod zas ostávajú? Naša interaktívna prednáška a prezentácia výskumných zistení tímu UPJŠ z Katedry pedagogickej psychológie a psychológie zdravia Vám poskytne odpovede z perspektívy psychológov. Rovnako budete mať možnosť zúčastniť sa krátkej ankety ohľadne odchodu do zahraničia.
    /public/media/6288/poster%20migracia%20SK.pdf
    https://www.facebook.com/SliceStudy2016/
    http://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/katedra-pedagogickej-psychologie-a-psychologie-zdravia/KPPaPZ/
    http://www.slice-study.eu
  • Názov: Zaujímavý svet experimentálnej fyziky
    Téma: Neživá príroda, Fyzika 
    Prezentujúci: Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach 
    Nakoľko fyzikálne disciplíny sú ťažké na pochopenie, žiaci, študenti, či široká verejnosť majú pocit, že veda a fyzika sú príliš vzdialené reálnemu životu. Preto našim hlavným cieľom je poukázať na fakt, že s výdobytkami fyziky a nanotechnológiami sa stretávame v každodennom živote. Návštevníci budú mať možnosť vidieť a overiť si zaujímavé experimenty z oblasti fyziky, nanomateriálov a nanotechnológií, ako napríklad:
    – ukážka magnetickej kvapaliny
    – overenie supravodivosti v praxi
    – výroba nanočastíc zlata
    – autíčko na vodíkový pohon
    – zaujímavé elektrické obvody
    – ako funguje počítačový pevný disk
    – výbuch pomocou nanočastíc
    – experimenty s kvapalným dusíkom
    http://exphys.science.upjs.sk/
  • Názov: Z čoho sa skladá svet? Od atómov ku kvarkom
    Prezentujúci: Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
  • Názov: Experimentuj, objavuj a poznávaj
    Prezentujúci: Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
    Demonštrácie, interaktívne experimenty a pozorovania vybraných javov zamerané na objasnenie ich podstaty a významu pre spoločnosť.
    Miesto: Poprad, Obchodné centrum MAX
  • Názov: Vedecká cukráreň: Gravitačné vlny
    Prezentujúci: Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
    Miesto: Medzev
  • Ďalšie vedecké stánky:
    Letectvo a kozmonautika (Prezentujúci: Letecká fakulta, Technická univerzita v Košiciach )
    Prečo praskol zvon slobody? (Prezentujúci: Strojnícka fakulta, Technická univerzita v Košiciach)
    Študentský elektromobil (Prezentujúci: Strojnícka fakulta, Technická univerzita v Košiciach)
    Formula Shell Eco-marathon (Prezentujúci: Strojnícka fakulta, Technická univerzita v Košiciach)
    Mechanická rezonancia – čo to je ???(Prezentujúci: Strojnícka fakulta, Technická univerzita v Košiciach)
    Ovládaj servisného robota (Prezentujúci: Strojnícka fakulta, Technická univerzita v Košiciach)
    Psychologická cesta do histórie (Prezentujúci: Spoločenskovedný ústav SAV)
    Liečivé rastliny okolo nás (Prezentujúci: Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach)
    Tajomný svet neurónov (Prezentujúci: Neurobiologický ústav SAV)
    Záhadný svet dedičnosti (Prezentujúci: Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach)
    Čo je to histológia? (Prezentujúci: Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach)
    Mikroorganizmy okolo nás (Prezentujúci: Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach)
    Zvieratá a ľudia(Prezentujúci: Gymnázium, Alejová 1, Košice)
    Neposlušné bublinky v bruchu (Prezentujúci: Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach)
    Oživenie raptorov: rozšírená realita (Prezentujúci: MATSUKO)
    Odpad ako cenná surovina (Prezentujúci: Hutnícka fakulta, Technická univerzita v Košiciach)
    Od nápadu k patentu (Prezentujúci: Úrad priemyselného vlastníctva SR)
    Nevítaní návštevníci – cesty nákazy parazitmi (Prezentujúci: Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach)
    Budúcnosť medicíny – 3D implantáty

Viac: http://www.nocvyskumnikov.sk/


Študuj na UPJŠ