UPJŠ na Festivale vedy – Európska Noc výskumníkov

11. ročník prestížneho Festivalu vedy na Slovensku – Európska Noc výskumníkov 2017  sa uskutočnil 29. 9. 2017. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili rektor UPJŠ prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc. a prorektor pre vedeckovýskumnú činnosť a doktorandské štúdium UPJŠ prof. RNDr. Peter Fedoročko, PhD. Nad podujatím prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky pán Andrej Kiska, Zdenko Trebuľa, predseda Košického samosprávneho kraja a Richard Raši, primátor mesta Košice. V priestoroch košického obchodného centra Atrium Optima sa medzi 66 vedeckými výstavnými stánkami už tradične prezentovala Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Zástupcovia jednotlivých fakúlt odhalili vedu prostredníctvom zaujímavých prednášok s atraktívnymi témami. Zvedavým návštevníkom trpezlivo vysvetľovali, čo vedcov motivuje k neustálemu bádaniu, čo im táto práca prináša a kde je možné výsledky ich výskumu uplatniť v bežnom živote. Návštevníci rôznych vekových skupín mali možnosť byť súčasťou rôznych interaktívnych vedeckých prezentácií, prednášok, diskusií, výstav a mnohých ďalších vstupov plných vedy i zábavy.

Lekárska fakulta ponúkla návštevníkom kreatívnu školu pipetovania a presvedčila o dôležitosti výskumu probiotík určených na prevenciu chorôb,  Výstižné témy prezentácií Prírodovedeckej fakulty prilákali niekoľko desiatok detí i dospelých. Spoločne objavovali zaujímavý svet experimentálnej fyziky, ľudské telo pod mikroskopom, farebnú chémiu, tajomstvá mikrosveta rastlín, matematiku v experimentoch, prekvapivo zisťovali užitočnosť baktérií, technológiu zviditeľňovania častíc a zaujímavosti zo života bezstavovcov pôdnej fauny. Fakulta ďalej ponúkla pozorovanie objektov dennej a večernej oblohy pomocou astronomických ďalekohľadov, hru na plánovača krajiny pomocou dotykového geografického  informačného systému, slabé miesta v rámci informačného bezpečnostného systému, či rôzne iné bádateľské aktivity s využitím digitálnych technológií. Vo výstavnom stánku Právnickej fakulty prebiehali diskusie k rôznym odvetviam práva, ktoré vytvárali previazanosť obrazu právnych odvetví v jednotlivých životných situáciách. Fakulta verejnej správy pripravila aktivity a interaktívne hry s možnosťou testovania základných znalostí z oblasti právnych, ekonomických a spoločenských otázok týkajúcich sa občana, spoločnosti a štátu. Pozornosť u návštevníkov podujatia vzbudila aj Filozofická fakulta, ktorá svojimi zaujímavými informáciami predstavila históriu, urbanizmus a architektúru mesta Košice, dotkla sa vedy psychológie, ktorá má čo povedať o našich emóciách a vyzvala k tvorbe textov na dabing pre animované postavy Nevedka v krajine masmédií.