Študenti UPJŠ v Košiciach získali ocenenia na Akademickom Prešove

Tri ceny si odniesli z jubilejného 50. ročníka Akademického Prešova, ktorý sa skončil počas víkendu v centre Šariša, študenti Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika.

V kategórii „študentské divadlo“ získali špeciálnu cenu členovia Študentského divadla pri Katedre germanistiky FF UPJŠ v Košiciach za hru Biedermann und Brandstifter (Biedermann a podpaľači).

V kategórii „krátkometrážny film“ obsadili prvé miesto študenti Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ v Košiciach (Petronela Vavreková, Veronika Rusnáková, Alena Oravcová, Martin Majdák, Ľubomíra Ivanková) s filmom Ako sa natáčal film s nulovým rozpočtom a špeciálnu cenu získali Ivana Jendrálová a Marek Eštočin s jednou časťou z cyklu Študentské rozhovory s názvom Umelecký fotograf.

Tesne pod stupňom víťazov, na 4. mieste,  zostali v tejto kategórii Klaudia Sedláková a Daniela Huljáková (Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ v Košiciach) s krátkym filmom Danielka a Klaudinka . Ďalšia časť z cyklu Študentské rozhovory s názvom ŠTURko (autorky: Lenka Ryniková, Mária Pramuková, Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ v Košiciach) mala veľmi blízko k špeciálnej cene v podkategórii „krátkometrážny film – rozhovory“. Rovnako tesne pod stupňom víťazov skončil aj krátky film s názvom Košickí študenti o prešovských študentoch (námet, spolupráca na scenári a produkcia: Gabriela Homoľová –  Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ v Košiciach) a krátky film s názvom Tradície predkov očami študentov (námet, spolupráca na scenári a produkcia: dnes už bývalá študentka Alena Kaminská – Jarembinská, spolupráca na scenári: Katarína Jarembinská). Obidva filmy odvysielala na jar tohto roku Slovenská televízia.

FF UPJŠ v Košiciach mala zastúpenie i v porotách. Zasadli do nich M. Andričík, J. Sabol i J. Puchala.