Študent UPJŠ je medzi autormi najlepších videí súťaže Nauč ma rozumieť vede

Lukáš Medviď, študent 4. ročníka biológie a chémie na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ je jedným z  troch vysokoškolákov, ktorí zvíťazili v súťaži vyhlásenej Agentúrou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ (ASFEU). Predmetom súťaže bolo vytvorenie krátkeho videa, ktoré malo vtipne, pútavo a zároveň náučne priblížiť žiakom základných škôl vedecké zákony.

Šancu súťažiť a zároveň inovatívnym spôsobom vysvetliť princípy vedy využilo celkom jedenásť vysokoškolákov. Pútavými a edukatívnymi videami sa snažili priblížiť rôzne oblasti fyziky, biológie a chémie.  Do užšieho výberu postúpilo päť prác. ASFEU ocenila kreativitu a nápaditosť animovaných a vlastných hraných videí, ktoré obrazovou formou vyjadrujú vedecké zákony ovplyvňujúce život okolo nás. „Teší nás, že študenti vysokých škôl prispeli k tomu, aby naši najmenší žiaci videli, že prírodovedných predmetov sa nemusia báť, ale môžu byť aj obľúbené,“ uviedol generálny riaditeľ ASFEU Marián Kostolányi.

Do tria víťazných videí patrí animácia z plastelíny, ktorou priblížil proces mitózy náš študent Lukáš Medviď, výklad fyzikálnej sily trenia študenta Juraja Čerňanského zo Žilinskej univerzity v Žiline a ďalšie animované video o delení buniek študentky Danice Bubelínyovej z Univerzity Komenského v Bratislave. Všetci traja autori najlepších prác získali ako odmenu tablet.

„Súťaž som si všimol na našom AiS-e a upozornila ma na ňu aj moja priateľka Anička, ktorá mi nakoniec veľmi pomohla s modelovaním. Hodilo sa, že z didaktiky biológie sme dostali podobnú úlohu, vytvoriť motivačné video, tak som to spojil,“ uviedol L. Medviď, ktorého video je hravé a príjemne sa sleduje aj vďaka podkladovej skladbe Pharrella Williamsa Happy. “Keď som ho robil, táto pesnička sa ozývala z každej strany. Stala sa mi srdcu blízka, tak som si povedal, prečo ju nepoužiť. Popravde, ja som až taký veľmi happy nebol, lebo práca s plastelínou a celé spracovanie bolo dosť náročné, hlavne na trpezlivosť. Ale vo výsledku som šťastný, takže to sedí,“ dodal.

Súťaž  bola podporená v rámci operačného programu Výskum a vývoj z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Náučné videá je možné použiť ako učebnú pomôcku v rámci prírodovedných predmetov základných škôl.

Ocenené videá