Príhovor rektora UPJŠ v Košiciach

Milé kolegyne a kolegovia,
študentky a študenti,

blíži sa čas najkrajších sviatkov v roku, čas, keď je priestor na stretnutia rodín pri vianočnom stromčeku a štedrovečernom stole. Vianoce automaticky spájame aj s obdobím vítania Nového roka. Aj toto obdobie má svoje čaro, pretože takmer každá komunikácia začína novoročným vinšom. Obdobie Vianoc a Nového roka je pre zamestnancov našej univerzity príznačné aj tým, že im spravidla predchádza hektické obdobie ukončovania vedeckých projektov, plnenia pedagogických povinností, ale aj túžobne očakávané zvoľnenie pracovného tempa.

Ak si odmyslíme tragickú udalosť, ktorá postihla Ústav chemických vied Prírodovedeckej fakulty, rok 2016 môžeme priradiť k tým úspešnejším v našej histórii. Univerzita so cťou obstála v medzinárodných rankingoch, uviedli sme do života podporu pre naše špičkové vedecké tímy, prijali sme celý rad opatrení na podporu interdisciplinarity vo vzdelávaní a vedeckej činnosti a udržali sme vysoké tempo v aktivitách týkajúcich sa vedeckých projektov zahraničných i domácich vedeckých agentúr. Tieto aktivity sa prejavili najmä v počte i kvalite vedeckých výstupov. Krok za krokom zlepšujeme naše materiálne vybavenie.  Slávnostne sme odovzdali priestory pre UVP TECHNICOM na Prírodovedeckej fakulte a v campuse na Moyzesovej ulici sme začali výučbu v budove Platón, ktorá patrí Filozofickej fakulte. Rok 2016 môžeme považovať za prielomový v našom prístupe k e-vzdelávaniu, kariérnemu poradenstvu i profesionalizácii podpory pri príprave projektov. Pre zefektívnenie riadenia univerzity Akademický senát UPJŠ podporil viaceré moje návrhy na organizačné zmeny, ktoré, pevne verím, prinesú svoje ovocie.

Adventnú pohodu nám zakalila v piatok 9.12.2016 správa, že historická budova Ústavu chemických vied PF je v plameňoch. To, čo sme prežili, nech sa už nikdy nezopakuje! Vzdávam hold nielen hasičskému a policajnému zboru, ale aj mnohým zamestnancom našej univerzity i Prírodovedeckej fakulty. Ukázali, že univerzita má zamestnancov, ktorí dokážu obstáť aj v najťažších krízových situáciách. Chcem aj touto cestou dodať silu zamestnancom a študentom KACH PF, aby sa dokázali vyrovnať s vynúteným diskomfortom. Určite im budeme aj v nasledujúcom čase všetci nápomocní. Uvedená udalosť ukázala na zomknutosť Univerzity. Taktiež sa ukázalo, že UPJŠ požíva úctu v domácom i medzinárodnom akademickom i neakademickom prostredí. Je našou povinnosťou túto dôveru nesklamať. Dôveru Vlády SR, Ministerstva školstva SR i všetkých, ktorí prispeli na obnovu zničenej budovy musíme pretaviť do múdrych krokov a opatrení nielen na urýchlené zrekonštruovanie budovy, ale aj na zachovanie kvalitnej výučby i udržanie hodnotných vedeckých výkonov.

Milé kolegyne a kolegovia,

využívam priestor vianočného a novoročného vinšu na to, aby som sa Vám poďakoval za Vašu obetavú prácu v prospech našej alma mater. Moje poďakovanie patrí aj našim študentom, ktorí nás reprezentujú na rôznych súťažiach vedeckého, športového i spoločenského charakteru.

V mene svojom i v mene všetkých členov vedenia univerzity Vám želám krásne prežitie vianočných sviatkov. Nech spolu so svetlom vianočných sviečok sa vo Vašich rodinách rozžiari svetlo pokoja a šťastia. Do roku 2017 Vám želám najmä pevné zdravie, veľa úspechov vo vedeckej i pedagogickej práci. Študentom želám veľa úspechov pri zdolávaní nástrah náročného štúdia, taktiež im želám, aby sa na univerzite cítili dobre a študovali s pocitom, že získajú vzdelanie, ktoré ich pripraví pre potreby trhu práce a otvorí im bránu do reálneho profesijného života.

Šťastné a veselé prežitie vianočných sviatkov a úspešný rok 2017

Vám želá Váš