Vianočný a novoročný príhovor rektora UPJŠ

Milé kolegyne a kolegovia,
študentky a študenti,

blíži sa čas najkrajších sviatkov v roku, čas, keď je priestor na stretnutia rodín pri vianočnom stromčeku a štedrovečernom stole. Vianoce automaticky spájame aj s obdobím vítania Nového roka. Aj toto obdobie má svoje čaro, pretože takmer každá naša komunikácia začína novoročným vinšom. Obdobie Vianoc a Nového roka je pre zamestnancov našej univerzity príznačné aj tým, že im spravidla predchádza hektické obdobie ukončovania vedeckých projektov, plnenia pedagogických povinností, ale aj túžobne očakávané zvoľnenie pracovného tempa.

Myslím si, že aj rok 2018 môžeme priradiť k tým, ktoré stabilizovali naše popredné postavenie  v slovenskom i európskom vysokoškolskom priestore. Univerzita opäť so cťou obstála v medzinárodných rankingoch, rozvíjali sme opatrenia na podporu interdisciplinarity vo vzdelávaní a vedeckej činnosti, prijali sme ďalšie opatrenia na podporu práce  špičkových vedeckých  tímov i osobností, rozšírili sme ponuku o grantové schémy VVGS v oblasti e-vzdelávania. Intenzívne sme sa venovali problematike našej úspešnosti pri podávaní vedeckých projektov zahraničných i domácich vedeckých agentúr. Teší ma, že rok 2018 je rokom, keď sme prijali systémové opatrenia pre prezentáciu našich špičkových pracovísk v Bruseli v roku 2019 a v spolupráci s kanceláriou SLORD hľadáme potenciálnych partnerov pre projekty v H2020 resp. Horizon Europe.

Osobne pre mňa bol rok 2018 rokom získania ďalších cenných skúseností z mnohých stretnutí s predstaviteľmi diplomatického zboru, politickej, regionálnej i akademickej sféry. Mal som príležitosť zúčastniť sa viacerých podujatí v rámci aktivít EUA,   rokovať s rektormi viacerých špičkových univerzít. Som hrdý na to, že všade som videl  ochotu na spoluprácu, ktorá sa opiera o naše medzinárodné výstupy a dobré referencie. Aj moje vymenovanie za viceprezidenta SRK vnímam nielen ako znak úcty voči mojej práci, ale najmä ako prejav rešpektu našej alma mater.

Rok 2018 sa zrejme zapíše do histórie slovenského vysokého školstva ako rok hľadania stability rezortu. Po prekonaní politickej krízy v súvislosti s projektami OPVaI sme sa konečne dočkali vypísania výziev v podobe podpory dlhodobého strategického výskumu (DSV) a aj výzvy na podporu výskumu v doménach RIS3 v r. 2016 -2019. Našou jedinou motiváciou bolo a je, aby sme stihli zmysluplne vyčerpať alokované prostriedky v OPVaI na ďalšie zveľadenie vedeckej infraštruktúry a personálne vybudovanie našich pracovísk. Aj  touto cestou sa chcem poďakovať nášmu CCVaPP a všetkým osobnostiam, ktoré sa zapojili do prípravy týchto projektov. Obdivujem pracovné nasadenie niektorých jednotlivcov a urobím všetko pre to, aby ich práca bola aj náležite ocenená.

Som veľmi rád, že napriek problémom vo financovaní slovenských VŠ môžeme konštatovať, že opäť sme vylepšili materiálne podmienky pre zvýšenie kvality i atraktivity vzdelávania. Okrem menších investičných podujatiach na fakultách a pracoviskách by som chcel vyzdvihnúť, že v priestoroch LF sme úspešne odovzdali do užívania univerzitný vedecký park pre biomedicínsky výskum MEDIPARK s investičným nákladom 23 M€. Vyvrcholením slávnostného otvorenia AR 2018/19 bol akt prestrihnutia pásky pre užívanie priestorov požiarom zničeného objektu Ústavu chemických vied PF na výučbu a vedecký výskum. Na tejto milej slávnosti sa zúčastnili aj predstavitelia vlády, mesta, spolupracujúcich akademických inštitúcií. Nezabudli sme ani na ďalšie naše fakulty a pracoviská, veď rok 2018 bol rokom ich dôležitých výročí: 70 rokov existencie oslávila LF, 55 rokov PF, 45 rokov PrávF, 20 rokov FVS a 45 rokov UK. Všetky tieto jubileá pripomenuli verejnosti, že UPJŠ v Košiciach a jej súčasti sú tu a že plnia dôležité úlohy nielen pre svojich študentov a zamestnancov, ale aj pre mesto, región i celé Slovensko. Aj touto cestou sa chcem opätovne poďakovať našim fakultám a pracoviskám za skvelú reprezentáciu.

Milé kolegyne a kolegovia,

využívam priestor vianočného a novoročného vinšu na to, aby som sa Vám poďakoval za Vašu obetavú prácu v prospech našej alma mater. Učiteľom a vedeckým pracovníkom za ich vedecké a pedagogické výkony, neučiteľským pracovníkom za ich vysokú profesionalitu v administratíve, údržbe, prevádzke a všetkých potrebných službách. Moje poďakovanie patrí aj našim študentom, ktorí nás reprezentujú na rôznych súťažiach vedeckého, športového i spoločenského charakteru.

V mene svojom i v mene všetkých členov vedenia univerzity Vám želám krásne prežitie vianočných sviatkov. Nech spolu so svetlom vianočných sviečok sa vo Vašich rodinách rozžiari svetlo pokoja a šťastia. Do roku 2019 Vám želám najmä pevné zdravie, veľa úspechov vo vedeckej i pedagogickej práci. Študentom želám veľa úspechov pri zdolávaní nástrah náročného štúdia, taktiež im želám, aby sa na univerzite cítili dobre a študovali s pocitom, že získajú vzdelanie, ktoré ich pripraví pre potreby trhu práce a otvorí im bránu do reálneho profesijného života.

Šťastné a veselé prežitie vianočných sviatkov a úspešný rok 2019

Vám želá Váš