Začiatok implementácie projektu UrbanHist (H2020)

UPJŠ v Košiciach sa podpísaním grantovej dohody dňa 19.08.2016 stala jedným zo štyroch príjemcov prestížneho grantu z programu Horizont 2020 pre projekt s názvom History of European Urbanism in the 20th Century (UrbanHist). Tento mimoriadny úspech dosiahol tím tvorivých pracovníkov Katedry histórie FF UPJŠ pod vedením riaditeľa slovenskej časti projektu,  doc. PaedDr. Martina Pekára, PhD., vedúceho Katedry histórie FF UPJŠ.

Konzorcium štyroch univerzít pod vedením Bauhaus-Universität Weimar (Nemecko) získalo grant typu Inovatívne školiace siete (ITN), Európske spoločné doktoráty (EJD) v rámci akcie Maria Skłodowska-Curie (MSCA), v priorite Excelentná veda. Príjemcami grantu sú, spoločne s Weimarom a Košicami, ešte Universidad de Valladolid (Španielsko) a Blekinge Tekniska Högskola Karlskrona (Švédsko). Tieto štyri univerzitné pracoviská budú počas rokov 2016 – 2020 v rámci vzniknutej inovatívnej siete riadiť a koordinovať činnosť ďalších 11 partnerských inštitúcií z Nemecka, Talianska, Španielska, Francúzska, Švédska, ČR, SR a Veľkej Británie. Za UPJŠ sa do projektu UrbanHist zapoja aj pracovníci Ústavu geografie PF UPJŠ.

Hlavným vedeckým zámerom je komplexný interdisciplinárny výskum vývoja európskeho urbanizmu v uplynulom storočí, ktorý bude geograficky pokrývať celý kontinent a primárne sa sústredí na identifikáciu a interpretáciu spoločných vývojových tendencií. Kľúčovým prvkom inovatívnej siete sa stane rozvoj excelentného doktorandského štúdia ukončeného dvojitými diplomami. Rozpočet projektu UrbanHist prevyšuje sumu 3,7 milióna eur.

Implementácia projektu začne prvým naplánovaným spoločným stretnutím členov konzorcia, ktoré sa uskutoční v dňoch 17. – 19.10.2016 vo Weimare. 15 vedeckých pracovníkov v ranom štádiu svojej akademickej kariéry dostane možnosť venovať sa excelentnému výskumu vrámci UrbanHist už na jar 2017, kedy oficiálne začína trojročné doktorandské štúdium ukončené dvojitými diplomami.

This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under the Marie Skłodowska-Curie grant agreement No 721933.