Rektor UPJŠ prijal arménskeho veľvyslanca

Rektor UPJŠ v Košiciach prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc. prijal dňa 5. októbra 2015 na pôde rektorátu arménskeho veľvyslanca Tigrana Seiraniana. Vzájomnej diskusie sa zúčastnili prorektorka pre zahraničné vzťahy a mobilitu doc. Ing. Silvia Ručinská, PhD. a JUDr. Ing. Otto Brixi, poslanec Národnej rady SR. Stretnutie ponúklo príležitosť na vzájomný rozhovor o možnostiach a podmienkach inštitucionálnej spolupráce so Štátnou univerzitou v Jerevane.

Po skončení oficiálneho stretnutia sa pod záštitou Katedry politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach a OZ Res Publica uskutočnila beseda so študentmi našej univerzity. Jeho Excelencia arménsky veľvyslanec prezentoval zaujímavé informácie  o aktuálnych diplomatických vzťahoch medzi Slovenskom a Arménskom, pričom vyzdvihol excelentnú úroveň politického dialógu medzi oboma štátmi. Z hľadiska kultúrnej výmeny bola navrhnutá hlbšia spolupráca medzi jednotlivými mestami a regiónmi. Ďalšou významnou témou, ktorej venoval pán veľvyslanec značnú pozornosť bola genocída v Arménsku, počas ktorej došlo v rokoch 1915 – 1918 k hromadnému vyvražďovaniu približne 1,5 milióna Arménov Turkami.  V úplnom závere ostal krátky čas aj na otázky z publika, kde boli okrem iného prezentované aktuálne vzťahy medzi Arménskom a Tureckom, či dôvody, prečo niektoré štáty arménsku genocídu neuznali.