Vážená akademická obec Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ctení hostia, vážení prítomní,
otvorenie akademického roku je udalosť, ktorá sa týka všetkých zamestnancov a študentov univerzity. Stretli sme sa tu, aby sme ukázali, že táto univerzita má jasné a správne smerovanie.
Prvá univerzita na svete vznikla v Bologni približne v roku 1088. Zaujímavé je, že ju nezriadil panovník ani pápež, ale samotní študenti. Študenti, ktorí chceli získavať vedomosti, a preto si vyberali a najímali učiteľov. Dnes je to možno pre nás úsmevné, ale možno aj inšpirujúce. Za éry socializmu študenti stratili prakticky všetky práva okrem práva študovať a vzdelávať sa. V súčasnosti môžeme povedať, že študenti sa významne podieľajú na akademickom živote a my si želáme, aby to tak naďalej ostalo. Aby vzťah
v rovine učiteľ – študent nebol len úprimný a profesionálny, ale aj priateľský.
Kedysi vznikali univerzity preto, lebo bolo potrebné šíriť vedomosti. Odvtedy sa doba dramaticky zmenila. Dnes sa človek, ktorý ovláda základy umelej inteligencie, dostane k obrovskému kvantu vedomostí veľmi rýchlo. Mohlo by sa nám zdať, že hodnota univerzít a vysokoškolského vzdelávania sa bude časom znižovať. No práve naopak, vzdelanie nie je len o zbieraní vedomostí či memorovaní faktov. Poslaním univerzity je v prvom rade vychovávať a viesť študentov k logickému a konštruktívnemu mysleniu. My vás musíme naučiť, ako s poznatkami pracovať. Ako z faktov skladať argumenty, ako uplatniť teóriu v praxi – či už pri liečbe chorého človeka, riešení právneho sporu alebo pri vedeckej analýze. Formulovanie hypotézy, metodológia, zber dát, štatistické spracovanie, vyslovenie samotného záveru – to všetko sa dá ľahko naučiť. Vedieť získané vedomosti správne použiť v praxi, to už nie je také ľahké. Univerzita nemá byť o memorovaní, ale o tréningu myslenia a jeho využití v realite. To je najväčšia výzva pre univerzitu, aby jej absolventi uspeli v pracovnom živote.
Naše spôsoby výučby sa budú musieť meniť, či sa nám to páči alebo nepáči. Pretože nastupujú nové metódy – umelá inteligencia, simulátory, virtuálna realita. A to nie je len úlohou vedenia univerzity. Je to úlohou každého učiteľa a každého študenta. Pevne verím, že dokážeme úspešne implementovať tieto inovácie do výučby. Hoci by sme sa mohli uspokojiť, pretože minulý akademický rok priniesol úspešnú akreditáciu našich všetkých študijných programov. Podobne úspešne si vedie naša univerzita aj v získavaní práv na habilitačné a inauguračné konanie. Mohlo by sa zadať, že máme na niekoľko rokov pokoj. Zdanie však klame. Aby sme nepoľavili v úspechoch, je potrebné začať inovovať čo najskôr. Potrebujeme to my a potrebujú to aj naši študenti.
Dovoľte mi pridať krátky príbeh. V máji som bol v San Diegu na svetovom veľtrhu univerzít. Chcel by som poďakovať pri tejto príležitosti ministerstvu školstva, že investuje do týchto veľtrhov a prispieva tak k šíreniu dobrého mena slovenských univerzít v zahraničí. V USA žije profesor Martin Marsala, špičkový neurovedec. Študoval so mnou na UPJŠ, ešte za socializmu. On odišiel do Ameriky, ja som ostal tu. A viete čo? Obaja sme šťastní. Jemu sa splnil sen v Spojených štátoch amerických, mne tu, medzi vami, na Slovensku. Chcem tým povedať, že táto univerzita vás pripraví na život všade. Mám spolužiakov, ktorí sú dnes lídrami v špičkových inštitúciách v USA, Londýne alebo Prahe. Iste budeme radi, ak čo najviac mozgov ostane u nás doma. Na druhej strane nebráňme tomu, aby niektorí kvalitní vedci odišli na pracoviská, ktoré sa pýšia tým, že sú najlepšie na svete. Aby sa dobré meno Univerzity Pavla Jozefa Šafárika šírilo aj ďalej, za hranicami Slovenska.
Milí študenti a budúci absolventi UPJŠ,
dovoľte mi vyjadriť jedno posolstvo na záver. Nie je dôležité, čo si počas štúdia zapamätáte. Dôležité je to, čo dokážete vytvoriť.
V poznaní je sila, ale až konštruktívne myslenie robí z človeka lídra.
Ďakujem vám a prajem nám všetkým úspešný akademický rok 2025/2026.
Košice 16. september 2025