Prejsť na obsah

Prodekan Filozofickej fakulty UPJŠ prof. Marián Andričík je medzi nominovanými na ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2020

0minút, 56sekúnd

 

Literárny vedec, prekladateľ, vysokoškolský pedagóg a prodekan Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach prof. PhDr. Marián Andričík, PhD., je jednou z nominovaných osobností slovenského verejného života na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2020 v kategórii Publicistika a literatúra.
Profesor M. Andričík sa venuje prekladom prózy a poézie najmä z anglickej a americkej literatúry. Nominovaný je za historicky prvý preklad jedného z najvýznamnejších diel svetovej literatúry Stratený raj od Johna Miltona. Tento biblický epos patrí k základnej výbave vyspelých kultúr. V slovenčine vyšiel vôbec po prvý raz od vzniku diela v roku 1667. Marián Andričík pri jeho preklade dokázal, že je majstrom prekladateľského triatlonu: má výbornú znalosť jazyka, imagináciu a zručnosť básnika a trpezlivosť tvorcu-remeselníka.
Mená laureátov v deviatich kategóriách sa dozvieme na slávnostnom galavečere 20. júna 2021. V priamom prenose ho odvysiela RTVS na Jednotke.
Viac informácií:
https://kristalovekridlo.sk/nominovani-2020/


Študuj na UPJŠ