Prejsť na obsah

Andrea Gavalcová

2minút, 12sekúnd

Ročník, študijný program: 2. roč. Mgr., Masmediálne štúdiá
Trvanie mobility: ZS 2019/ 20
Prijímajúca inštitúcia: Cinema Neuf
Krajina: Nórsko

Ako študentku druhého ročníka magisterského stupňa Masmediálnych štúdií ma neobišla povinná stáž v zimnom semestri. Košice ponúkajú nemálo možností na uplatnenie a absolvovanie stáže, ale čo je to v porovnaní s celou Európou? Rozhodla som sa teda využiť možnosti stáže v rámci Erasmu. Osobné dôvody nasmerovali môj výber cieľovej krajiny, ktorá je tou vysnenou pre mnohých – Nórsko. Keďže pracujem v kine a filmy sú mojou vášňou, obzerala som sa po práci, ktorá by s tým súvisela. Po pár neúspešných pokusoch a odmietnutiach som natrafila na miesto, o ktorom som ani netušila, aké ideálne pre mňa bude.

Tri mesiace som tak večery trávila v študentskom filmovom klube Cinema Neuf v Osle. Spolu s ďalšími, miestnymi aj zahraničnými študentmi som absolvovala kurz premietania analógového filmu, čím som si splnila sen.  A robila som rôzne pomocné práce v rámci kina, najmä PR, v súvislosti s mojím odborom. Keďže ide o študentský klub a nie kino v pravom zmysle slova, všetci tam pracujú ako dobrovoľníci. V Nórsku je to bežná vec, takmer každý sa tam venuje nejakej dobrovoľníckej činnosti – jedna z mnohých inšpiratívnych vecí, ktorých som v Osle bola svedkom.

Vzhľadom na otváracie hodiny mojej domovskej inštitúcie som mala voľné doobedia, ktoré som trávila buď štúdiom alebo prechádzkami v prírode. Pretože byť tri mesiace v Nórsku a nechodiť do lesa, to by bol hriech! Dostávam sa tak k ďalšej nasledovaniahodnej nórskej vlastnosti – v lese či pri jazere sa to ľuďmi len tak hemží. Tú študijnú časť môjho pobytu som trávila v knižnici, ktorá bola takmer vždy plná, takže som na voľné miesto pri stole musela striehnuť.

Skúška samostatnosti a zodpovednosti, prirodzená škola jazyka, zdroj (nielen) pracovných skúseností, možnosť spoznať ľudí z celého sveta. Pre mňa má Erasmus len pozitívne konotácie a za tých pár mesiacov som neprišla na nič, čo by vás od toho, aby ste to skúsili tiež, mohlo odradiť. Jedine, že by ste nechceli nikam ísť. No ja sa už rozhliadam po absolventskej stáži. 😊


Študuj na UPJŠ