Simona Bašistová

Ročník, študijný program: 2. roč. PhD., Dejiny filozofie
Trvanie mobility: ZS 2019/ 20
Prijímajúca inštitúcia: Archiv Jana Patočky, Filozofický ústav AVČR, Karlova univerzita v Prahe
Krajina: Česká republika

„Čo mi Erasmus+ skúsenosť dala?

Zdravím všetkých študentov! Volám sa Simona Bašistová a svoju stáž som sa rozhodla absolvovať v zimnom semestri akad. roka 2019/20, v pražskom Archive Jana Patočky, ako študentka druhého ročníka PhD. štúdia v odbore Dejiny filozofie. Pre stáž v Prahe som sa rozhodla z prostých dôvodov, ktoré vyplývajú z mojej vedeckej orientácie. Filozofický ústav Karlovej univerzity v Prahe mi poskytol príležitosť hlbšie sa oboznámiť s dielom českého filozofa Jána Patočku, ktorým sa vo svojom vedeckom výskume zaoberám. Okrem toho ma Praha zlákala aj svojou veľkoleposťou a historickým duchom, ktorý je v nej evidentne prítomný takmer na každom kroku. Vďaka Erasmu+ som dostala možnosť spoznať jednu z najstarších univerzít v Európe v „stovežatej“ metropole Českej Republiky. Vytvorila som si širokú paletu nových kontaktov, získala som množstvo vzácnych, ale hlavne praktických skúsenosti do života, ako aj ochutnala niečo z českej kultúry, tradícií a zvykov. Keďže stáž  nie je len synonymom práce a štúdia, našla som si čas na návštevu kultúrnych a historických pamiatok, vrátane Pražského hradu, množstva galérií a múzeí a počas slnečných víkendov si ma neraz získala aj pražská ZOO, do ktorej určite odporúčam zájsť. Je tu ešte jedna dôležitá praktická rada pre budúcich stážistov, ktorá sa týka bývania. Prijímajúca univerzita takúto službu  nezabezpečuje, preto odporúčam našim študentom vybavovať ho niekoľko mesiacov pred začiatkom mobility. Pravdu povediac, aj v mojom prípade nebolo jednoduché nájsť si nielen finančne dostupné ubytovanie, ale vôbec solídne bývanie v Prahe na pár mesiacov. Napokon, musím konštatovať, že hlavná výhoda, ktorú Ti Erasmus+ prinesie, je zistenie, že stáž, to je vlastne čas, počas ktorého spoznávaš najmä sám seba. Odrazu si jediným človekom, na ktorého sa musíš spoľahnúť a tým začínaš objavovať nielen svoje slabé miesta, ale najmä svoje silné stránky. Dnes, už po absolvovaní stáže, by som každému študentovi bez váhania odporúčala urobiť to isté. Preto, ak aj Ty zvažuješ či ísť alebo nejsť na Erasmus+ stáž, tak už viac neváhaj, zbytočné obavy nechaj odplávať a odhodlaj sa zažiť túto jedinečnú príležitosť na vlastnej koži, ktorú Ti štúdium na UPJŠ ponúka. Počiatočné obavy tak napokon u mňa vystriedala chuť si stáž opäť v blízkej budúcnosti zopakovať. Potenciálnym stážistom prajem na záver veľa odhodlania, trpezlivosti a kopec nových zážitkov s Erasmus+!