Výučba cudzích jazykov na UPJŠ má vyše 50-ročnú tradíciu. V roku 1952 bol vytvorený Kabinet ruského jazyka v Košiciach, v pôsobnosti pobočky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1959 vznikla Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, sformovala sa Katedra cudzích jazykov, neskôr Katedra jazykov.

Katedra jazykov UPJŠ celé desaťročia zabezpečovala výučbu cudzích jazykov pre jednotlivé nefilologické fakulty UPJŠ – lekársku, prírodovedeckú a právnickú, podieľala sa na rozvíjaní jazykových zručností slovenských a neskôr aj zahraničných študentov, doktorandov i vysokoškolských učiteľov v oblasti všeobecného cudzieho, ale najmä praktického odborného cudzieho jazyka, predovšetkým angličtiny, francúzštiny, latinčiny, nemčiny, ruštiny a neskôr aj slovenčiny ako cudzieho jazyka.

Po vzniku Filozofickej fakulty UPJŠ v roku 2007 Katedra jazykov ukončila svoje pôsobenie na UPJŠ. Zanechala za sebou tisícky študentov a doktorandov rôznych študijných programov z nefilologických fakúlt UPJŠ, ktorí mali celé desaťročia možnosť získavať kvalitné jazykové vzdelávanie vďaka kolektívu skúsených učiteľov anglického, francúzskeho, latinského, nemeckého, ruského, španielskeho jazyka a slovenčiny ako cudzieho jazyka. Počas tohto obdobia boli vedúcimi jazykového pracoviska na UPJŠ: JUDr. Jaroslav Savuľák (do r. 1970), PhDr. Ivan Kimák, CSc. (do r. 1982), doc. PhDr. Vasiľ Jabur, CSc. (1982-1986), prof. PhDr. Július Rybák, CSc. (1986-1994), doc. PhDr. František Šimon, CSc. (1991-1994), PhDr. Oľga Farkašová, CSc. (1994-1998) a od roku 1998 doc. PhDr. František Šimon, CSc.

Veľmi krátke obdobie zabezpečovali výučbu cudzích jazykov pre študentov nefilologických fakúlt UPJŠ  novovzniknuté odborné katedry Filozofickej fakulty, vrátane Katedry romanistiky a klasickej filológie, ktorá popri výučbe vlastných študentov, prevzala na seba aj záväzky bývalerj Katedry jazykov. V roku 2012 sa v rámci Katedry  romanistiky a klasickej filológie vyčlenilo Oddelenie cudzích jazykov, ktoré zabezpečovalo výučbu odborného cudzieho jazyka.

Uznesením AS Filozofickej fakulty UPJŠ vzniklo v roku 2014 Centrum jazykovej prípravy FF UPJŠ, ktorého vedúcou sa stala PhDr. Helena Petruňová, CSc. (2014-2019). V Centre jazykovej prípravy sa sústreďujú informácie o cudzojazyčnom vzdelávaní a jazykovej príprave na UPJŠ. Pre všetky fakulty UPJŠ zabezpečuje odbornú jazykovú prípravu v rámci výučby cudzích jazykov, ktorej cieľovou skupinou sú slovenskí a zahraniční študenti na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania v rôznych študijných programoch, vysokoškolskí učitelia a zamestnanci, ktorí potrebujú cudzí jazyk pre svoje štúdium, ďalšie praktické odborné a vedecké aktivity, pre študentské mobility a odborné stáže v zahraničí, pre rozvíjanie vedeckej študentskej odbornej činnosti, pre účasť na zahraničných i domácich odborných podujatiach, pre podporu publikačnej činnosti v cudzom jazyku, budovanie jazykovej pripravenosti pre výkon povolania, pre uplatnenie sa na trhu práce a i. Od roku 2020 je vedúcou CJP Mgr. Zuzana Kolaříková, PhD.