Prejsť na obsah

Dnešné Slovensko očami redaktora denníka Le Monde Jeana-Baptista Chastanda

5minút, 21sekúnd

 

Po dvoch odkladoch spôsobených pandémiou ochorenia Covid-19 sa v utorok 23. marca 2021 uskutočnila očakávaná prednáška vyslaného redaktora francúzskeho denníka Le Monde Jeana-Baptista Chastanda. V spolupráci s Francúzskym inštitútom v Bratislave a Francúzsko-slovenským univerzitným inštitútom podujatie zorganizovala Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach, čím chcela prispieť do mesiaca frankofónnej kultúry v Košiciach a do rozvoja vzťahov FF UPJŠ s francúzskymi subjektmi.
Študenti programu Anglický jazyk a francúzsky jazyk pre európske inštitúcie a ekonomiku mali možnosť cez aplikáciu zoom sledovať prednášku vo francúzštine. Na kanál, kde bola prednáška simultánne tlmočená do slovenčiny, sa pripojili študenti anglického jazyka, politológie, masmediálnych štúdií a ďalších odborov. Oba kanály boli naživo vysielané aj na facebookovej stránke Francúzskeho inštitútu. Vymoženosti modernej techniky umožnili sledovať prednášku takmer dvesto účastníkom. Téma „Dnešné Slovensko očami redaktora denníka Le Monde“ všetkých mimoriadne zaujala.

Keď sa sny stanú skutočnosťou

Mladý a veľmi sympatický novinár na úvod prezradil, že v detstve nemal „klasické“ sny o budúcom povolaní. Jeho predstava bola jasná. Chcel sa stať novinárom najväčšieho a najčítanejšieho denníka, ktorý vo Francúzku pozná každé dieťa. Netušil, že sa mu sen splní do bodky. Jean-Baptiste šiel priamou cestou k novinárčine – vyštudoval politické vedy a žurnalistiku na prestížnej francúzskej vysokej škole Sciences Po. Práve s týmto diplomom vo vrecku sa uchádza o prijatie do zamestnania väčšina mladých francúzskych novinárov. Takto je na jednej strane zabezpečená vysoká profesionalita novinárskej práce, ale na druhej strane sa stráca rôznorodosť pohľadov na dianie v spoločnosti.
„Ideálny stav je, ak redakcia skombinuje absolventov žurnalistiky s absolventmi iných odborov, ktorých novinárčina zlákala,“ vysvetlil Jean-Baptiste, ktorý už pred ukončením štúdia pracoval na čiastočný úväzok vo svojej vysnívanej redakcii – v denníku Le Monde. Mal na starosti pokrývanie najrôznejších spoločenských a politických tém, a to až do „veľkého dňa“, keď dostal príležitosť stať sa členom veľkého investigatívneho tímu zloženého zo zhruba dvadsiatky novinárov z celého sveta. Venovali sa objasňovaniu aféry Panama Papers.
„Nikdy som si nemyslel, že ako novinár, bez akejkoľvek skúsenosti s forenzným vyšetrovaním, nahliadnem pod pokrievku vyšetrovania vážnej trestnej činnosti,“ prezradil korešpondent francúzskeho denníka.

Z Viedne o dianí v strednej a východnej Európe

Po vraždách maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej v októbri 2017 a Jána Kuciaka vo februári 2018, Le Monde využil skúsenosti Jeana-Baptista a opäť to bol práve on, kto sa mal hĺbkovo týmto dvom vraždám investigatívnych novinárov venovať. Popri práci s dôkazovými materiálmi, postupmi overovania faktov a indícií, si Jean-Baptiste najviac pochvaľoval tímovú prácu. Novinárstvo totiž popisuje ako veľmi osamelú činnosť, a to, že sa zrazu ocitol v tíme, bolo jej veľkým oživením.
V lete 2019 bolo vo Francúzsku jasné, že v strednej a východnej Európe sa dejú vážne veci. Na Slovensku došlo k vražde investigatívneho novinára, v Maďarsku si upevňoval moc Viktor Orbán a v Bulharsku „mizla“ veľká časť eurofondov vo vreckách mafie. Nastal teda čas do tohto regiónu vyslať novinára so skúsenosťami práve s pokrývaním takýchto „horúcich“ tém. Jean-Baptiste Chastand sa preto začiatkom jesene v roku 2019 nasťahoval do svojej viedenskej kancelárie, odkiaľ dennodenne sleduje najdôležitejšie udalosti až v desiatich krajinách strednej a východnej Európy.
O témy núdzu naozaj nemá. Chvíľu po jeho príchode sa začal zdĺhavý súdny proces s Mariánom Kočnerom a v tom istom období vrcholila predvolebná kampaň pred parlamentnými voľbami v roku 2020. Z oboch udalostí vznikli články, ktoré trhali rekordy v čítanosti.
„Som si istý, že články o dianí v strednej Európe nepatria za bežných okolností k najčítanejším na stránkach našich novín. Na vraždu novinára sú však Francúzi mimoriadne citliví, a preto padali rekordy v čítanosti,“ spresnil Jean-Baptiste Chastand.
Vo všeobecnosti bežný Francúz nie je veľmi zorientovaný v geopolitickom dianí na východ od krajiny galského kohúta.
„Vo svojich článkoch mám veľmi ťažkú a zároveň nevďačnú úlohu. Na niekoľkých riadkoch vysvetliť nezorientovanému francúzskemu čitateľovi zložitú politickú situáciu v krajinách, ktoré pokrývam,“ doplnil novinár.
To sa podarilo v článku o predvolebnej atmosfére na Slovensku. Čitatelia sa z neho dozvedeli o strane, ktorá bola na Slovensku pri moci dvanásť rokov a ktorá je spájaná s desiatkami podozrení z korupčného správania ako aj o veľmi ambicióznom kandidátovi istého hnutia, ktorý nemá skúsenosti s pôsobením vo vláde, má však veľké ego a premiérske ambície. Ako to celé dopadlo už vieme…
„Čo si myslíte, študenti, budem už čochvíľa písať článok o demisii vášho premiéra?“ položil s úsmevom rečnícku otázku Jean-Baptiste.
Na konci prednášky mali študenti možnosť novinárovi klásť otázky. Ten ich nabádal, aby nepotvrdili povesť Slovákov, že sú nepriebojní a nevýreční. Našťastie sa tak nestalo, otázok bolo toľko, že ani nebolo dostatok času na všetky odpovedať.
Jeanovi-Baptistovi Chastandovi ďakujeme, želáme mu veľa tvorivých síl do jeho práce a veľmi radi ho na pôde našej alma mater privítame aj v budúcnosti.

Mgr. Roman Gajdoš
Katedra anglistiky a amerikanistiky
Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach
 


Študuj na UPJŠ