Kariérny a klubový týždeň na KAA FF UPJŠ

V súčasnom náročnom svete spolupráca s praxou a absolventmi naberá na dôležitosti a Katedra anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach sa hrdo prezentuje ako prosperujúca komunita so silnou integritou a vzájomnou podporou. Naše študentky a študenti mali počas Kariérneho a klubového týždňa, ktorý sa konal v dňoch 12. – 15. decembra 2022, možnosť stretnúť sa s našimi úspešnými absolventkami a absolventmi, zástupkyňami a zástupcami partnerských firiem, a tiež mohli vidieť prezentáciu románu Katja’s World Game od jeho autorky Jane Mattisson Ekstam.
Séria podujatí sa začala v pondelok 12. 12. 2022 prezentáciou projektov záverečných prác, kde sa naše študentky a študenti píšuci svoje práce v odbore anglofónnych literatúr podelili o projekty v témach, ktoré rozvíjajú vo svojich diplomových a bakalárskych prácach. Toto podujatie ponúklo prezentujúcim a publiku vynikajúcu príležitosť pochopiť, ako funguje výskum, a študentky a študenti boli konfrontovaní s výzvami, ktoré brzdia rozvoj vedeckých publikácií. Podujatie prinieslo veľa plodných diskusií a debát, ktoré výrazne pomohli študentkám a študentom na ich ceste k úspechu.
Stretnutie s úspešnými absolventkami a absolventmi je nielen veľkou motiváciou, ale aj fantastickou možnosťou networkingu, ktorá výrazne zvyšuje kariérne možnosti našich študujúcich. Naši štyria úspešní absolventi sa s nami podelili o svoje životné príbehy. Mgr. Zuzana Solejová, PhD., nás navštívila v pondelok. Porozprávala o svojej ceste k učiteľstvu a umožnila nám nahliadnuť do práce, ktorú robí na Súkromnom gymnáziu Katkin park II v Košiciach.
O svojich skúsenostiach a motivácii v práci pre migrantov hovorila v utorok Bc. Erika Mazuchová, ktorá pôsobí na pozícii Senior project Assistant IOM OSN a súčasne študuje na našej katedre. Spolu s Martinou Varholík, vedúcou košickej pobočky Medzinárodnej organizácie pre migráciu, hovorili o dôležitosti ich práce pri pomoci ukrajinským utečencom. Mgr. Lukáč Lukačín, PhD., ktorý v súčasnosti pôsobí na Gymnáziu Šrobárová v Košiciach, rozpovedal príbeh svojho putovania k profesii učiteľa. Jeho veľmi živý, zanietený a vysoko odborný prejav veľmi milo prijali naši medziodboroví študenti, ktorí sa pripravujú na učiteľskú kariéru. Mgr. Timea Štrihová, Senior Account Executive, pracuje v Bruseli v spoločnosti Eldeman. Jej vysoko profesionálna online prezentácia bola jedným z vrcholných podujatí tohoto týždňa. Podelila sa o svoje myšlienky a skúsenosti s možnosťami uplatnenia sa v štruktúrach EÚ. Utorok zavŕšil neformálny večierok organizovaný študentským klubom katedry ELSE, kde naše študentky a študenti pripravili výbornú kapustnicu, hrali jazykové hry, ponúkali vedomostné kvízy a ponúkali punč pre všetkých zúčastnených.
Streda ponúkla sériu príležitostí stretnúť sa s partnerskými spoločnosťami katedry a dozvedieť sa o trhu práce v rámci programu Meet the Job Market. Navštívili nás tri spoločnosti: CABO, s. r. o., Lafarge Košice a Language Institute Vista Košice. Porozprávali sa s našimi študujúcimi o výzvach a príležitostiach, ktoré im východoslovenský trh práce momentálne ponúka. Tretí deň ponúkol študentkám a študentom aj neformálnu diskusiu s kolegyňou Mgr. Martinou Martausovou, PhD., o jej zážitkoch počas študijného a výskumného pobytu v USA v lete tohto roka. Stredu uzavrela prezentácia Mgr. Viktórie Margitovej, našej absolventky, ktorá v súčasnosti pôsobí ako Key Account Manager v spoločnosti Promiseo Košice.
Posledný deň nášho Kariérneho a klubového týždňa ponúkol literárny zážitok s profesorkou Jane Mattisson Ekstam, ktorá hovorila o písaní svojej trilógie – románu Katja’s World Game. Ponúkla zaujímavý pohľad do tvorivého sveta súčasných spisovateľov. Po čítaní a diskusii s autorkou nasledoval neformálny kokteilový večierok, na ktorom sa v uvoľnených diskusiách stretli mnohé naše kolegyne a kolegovia, absolventky a absolventi s našimi študentkami a študentmi.
Chceme sa poďakovať všetkým, čo prispeli k organizácii a realizácii podujatia, ktoré zavŕšilo výučbovú časť zimného semestra.

Mgr. Július Rozenfeld, PhD.
zástupca vedúcej KAA FF UPJŠ pre študijné záležitosti