Simulácia Európskeho parlamentu opäť na pôde FF UPJŠ

Deviaty ročník Simulácie Európskeho parlamentu vo francúzskom jazyku sa konal v utorok 8. novembra 2022 na pôde Filozofickej fakulty UPJŠ. Do Košíc pricestovala stovka stredoškolákov z Bratislavy, Trnavy, Nitry, Žiliny, Banskej Bystrice, Prešova a Košíc, aby si na jeden deň vyskúšali rolu europoslanca.

Úlohou študentov bolo v politických skupinách vyrokovať konečnú podobu uznesenia o riešení energetickej krízy. Vďaka simulácii si budúci mladí prvovoliči uvedomili, že výsledky bruselskej legislatívy sa dajú ovplyvniť, len treba mať odvahu, prirodzenú zvedavosť o veci verejné a ovládať cudzie jazyky.

Podujatie bolo veľkou príležitosťou aj pre študentky tlmočníctva a prekladateľstva našej fakulty – naostro si vyskúšali to, čo bude v budúcnosti ich profesiou, teda simultánne tlmočenie.

Simuláciu Európskeho parlamentu každoročne organizuje Slovensko-francúzsky univerzitný inštitút, ktorého je UPJŠ členom. Podujatie podporuje Veľvyslanectvo Francúzska na Slovensku a Francúzsky inštitút, vysoká škola Sciences Po v Dijone a Kancelária EP na Slovensku.

Na pôde Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach sa uskutočnil aj 6. ročník podujatia v roku 2019.

Text: Mgr. Roman Gajdoš, FF UPJŠ
Foto: Ing. Tomáš Polák, FF UPJŠ