Pracovníci Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach prispeli k riešeniu neplodnosti vďaka patentu, na príprave ktorého sa podieľali predovšetkým dve fakultné pracoviská – Ústav lekárskej a klinickej biochémie UPJŠ LF a Gynekologicko-pôrodnícka klinika UPJŠ LF a UNLP.
Inovatívna diagnosticko-prediktívna metóda vznikla na základe širšej spolupráce košických pracovísk (UPJŠ LF a Gyncare s.r.o.) s Univerzitou Komenského v Bratislave (Katedra mikrobiológie a virológie, Prírodovedecká fakulta) a s Masarykovou univerzitou v Brne (CEITEC). Patent získal pred časom pod názvom „MikroRNA test úspešnosti in vitro fertilizačného (IVF) procesu a diagnostiky kvalitného embrya pre IVF proces“ aj prestížne ocenenie „Inovácia Slovenska 2021“ a na sklonku minulého roka bol zakúpený start-upom FETUS, IVS a.s. patriacim do skupiny FABA Capital. Záujmom tejto spoločnosti je komercionalizácia projektu v rámci liečby neplodnosti prostredníctvom IVF s cieľom znížiť počet nechcených potratov a zvýšiť šance párov na úspešné donosenie potomka.
Pre úspešnú tvorbu inovatívnej diagnosticko-prediktívnej metódy mali veľký prínos viaceré výskumné aktivity realizované na Ústave lekárskej a klinickej biochémie UPJŠ LF pod vedením jeho prednostky prof. Ing. Márie Marekovej, CSc., pričom kľúčové bolo riešenie projektu VEGA 1/0620/19 pod vedením zodpovednej riešiteľky doc. RNDr. Miroslavy Rabajdovej, PhD. a výrazného prispenia doc. MUDr. Silvie Toporcerovej, PhD., MPH, MBA. Obe pôvodkyne teší úspešnosť projektu, vznik patentu, i komerčný záujem oň, keďže jeho následné klinické overenie môže prispieť k zvýšeniu úspešnosti in vitro fertilizačneho procesu a zvýšiť šancu byť rodičmi pre mnohé neplodné páry.