História kliniky

Ústavne pôrodníctvo a gynekológia v Košiciach začali písať svoje dejiny presne v roku 1905, kedy bola dostavaná a daná do prevádzky budova Babskej školy štátnej pôrodnice a nemocnice pre ženské choroby na vtedajšej Rákocziho okružnej a neskôr Moyzesovej ulici. Išlo o najmodernejšiu inštitúciu svojho druhu v tomto regióne bývalého Rakúsko-Uhorska a neskôr Československa. Pracovalo v nej mnoho významných pôrodníkov a gynekológov, pedagógov a vedeckých pracovníkov, ako aj neonatológov.

Najvýznamnejšie obdobie v histórii pôrodníctva a gynekológie v Košiciach a v spádovom regióne tejto ustanovizne bolo rozhodne to, ktoré nasledovalo po založení Lekárskej fakulty v Košiciach, čo prinieslo premenu štátnej pôrodnice a nemocnice pre ženské choroby na Univerzitnú gynekologicko-pôrodnícku kliniku. Generácia lekárov obklopujúca takú významnú osobnosť; akou bol prvý prednosta tejto kliniky profesor Theodor Schwarz patrila medzi popredných gynekológov a pôrodníkov, vysokoškolských pedagógov a vedecko výskumných pracovníkov v bývalom Československu.

Pôvodná gynekologicko-pôrodnícka klinika Lekárskej fakulty v Košiciach sa v roku 1973 rozdelila na dve univerzitne kliniky a neskôr vzniklo ešte v Košiciach niekol’ko neklinických gynekologicko-pôrodníckych pracovísk.

Kolektív Gynekologicko-pôrodníckej kliniky sa v rámci liečebno-preventívnej starostlivosti zameriava:

• Komplexnú diagnostiku a liečbu inkontinencie moču a defektov panvového dna s využitím minimálne invazívnych techník (LSK) ako aj syntetických materiálov
  • Využitie minimálne invazívnych operačných techník pri liečbe nezhubných ochorení ženského genitálneho traktu
  • Možnosti predikcie preeklampsie a intrauterinnej rastovej retardácie pomocou biochemických a ultrazvukových markerov
  • Na problematiku včasnej diagnostiky a liečby zhubných chorôb ženských rodidiel
  • Na imunológiu ženskej sterility, so zameraním na otázky opakovaných spontánnych potratov, antifosfolipidového syndrómu a protilátkam voči spermiám

Gynekologicko-pôrodnícka klinika patrí medzi najväčšie pracoviská Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Má celkovo 70 lôžok a 8 lôžok jednodňovej ambulantnej starostlivosti. Je situovaná na 16. a 17. poschodí monobloku na Triede SNP č. 1 a tvorí ju šesť úsekov – 4 lôžkové oddelenia, jedna pôrodná a tri operačné sály.