Prejsť na obsah

História kliniky

4minút, 7sekúnd

Rozvoj cievnej chirurgie v Košiciach a v regióne sa naplno rozvinul po roku 1982 – po presťahovaní Chirurgickej kliniky LF UPJŠ a FNsP z priestorov na Rastislavovej ulici č. 43 do nových priestorov na Triede SNP ako samostatné pododdelenie a cievna chirurgia s 30 lôžkami pre cievnych pacientov. Od roku 1989 vedúca pododdelenia MUDr. Mária Frankovičová s teamom spolupracovníkov rozvíjali odbor cievna chirurgia v rámci I. chirurgickej kliniky LF UPJŠ a FNsP (s MUDr. F. Arendárčikom, MUDr. M. Kubíkovou, MUDr. J. Blažejovou, MUDr. P. Samekom, prim. MUDr. P. Závackým a MUDr. N. Tormom).

V rámci fungovania pododdelenia cievnej chirurgie a I. chirurgickej kliniky FNsP a LF UPJŠ treba zdôrazniť, že team cievnych chirurgov sa 15 rokov podieľal na rozvoji transplantačnej chirurgie vo FNsP na Triede SNP č.1.

Dňa 1.1.2005 sa pododdelenie Cievnej chirurgie I. chirurgickej kliniky personálne deliminovalo a pričlenilo k Východoslovenskému ústavu srdcových a cievnych chorôb. 20 rokov rozvoja cievnej chirurgie na I. chirurgickej klinike sa zavŕšilo vznikom samostatného Oddelenia cievnej chirurgie. Rozšírila sa cievna operatíva vybudovaním novej cievnej modernej operačnej sály v rámci COT FNsP. Primárkou oddelenia sa stala prof. MUDr. Mária Frankovičová, PhD. Po delimitácii na oddelení cievnej chirurgie pracoval team chirurgov – MUDr. M. Kubíková, PhD., MUDr. F. Arendárčik, MUDr. N. Torma, PhD., MUDr. Peter Samek, PhD., MUDr. M. Tomečko a MUDr. A. Smola. Neskôr sa do teamu priradili MUDr. V. Sihotský, PhD., MUDr. Š. Pataky, MUDr. M. Voľanská-Závacká, MUDr. J. Pastvová-Pobehová.

Oddelenie cievnej chirurgie poskytovalo liečebno-preventívne služby pre spádovú oblasť východoslovenského kraja. Vo VÚSCH oddelenie nabehlo na striktný divízny systém ekonomického riadenia. Od 1.1.2006 sa VÚSCH stal akciovou spoločnosťou.

Po delimitácii a osamostatnení v rámci VÚSCH sa počet operačných výkonov zvýšil o 50% a neskôr o 100%. Narástol prudko počet ambulantných vyšetrení a konzílií v rámci nemocnice i v rámci mesta Košice. Cievni chirurgovia boli a sú privolávaní i k vážnym operáciám i do okresných nemocníc košického regiónu.

Dňa 8.1.2007 oddelenie cievnej chirurgie pretransformovalo na Kliniku cievnej chirurgie LF UPJŠ a VÚSCH, a.s.. Na klinike sa rozvíjal program rekonštrukčných výkonov na karotickom riečisku, rekonštrukčné výkony na horných končatinách, rekonštrukčné výkony na dolných končatinách, cievne prístupy pre hemodialýzu a s rádiológmi i hybridné výkony – (rádiointervencia + operačný zákrok), angiochirurgické zákroky v aortoiliackom riečisku, operačné výkony na venóznom systéme.

Na Slovensku ako prvá klinika pri LF bola etablovaná Klinika cievnej chirurgie LF UPJŠ a VÚSCH, a. s. v Košiciach.

Prof. MUDr. Mária Frankovičová, PhD. prednostka Kliniky cievnej chirurgie LF UPJŠ a VÚSCH, a. s., bola ministrom zdravotníctva 16. 7. 2007 menovaná za hlavnú odborníčku Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre cievnu chirurgiu a MUDr. Mária Kubíková, PhD. za krajskú odborníčku pre Košický kraj.

Vznik Kliniky cievnej chirurgie výrazne prispel i k zlepšeniu kvality výuky chirurgie. Edukáciou lekárov z regiónu sa zlepšila dostupnosť a starostlivosť o cievneho pacienta. Došlo k zlepšeniu starostlivosti o cievneho pacienta rozšírením škály a náročnosti angiochirurgických výkonov, rozvíjaním endovaskulárnej liečby a neustále sa zdokonaľujúcou diagnostikou. V roku 2008 sa začal viac rozvíjať započatý program intervenčných výkonov.

Prof. Mária Frankovičová vždy kládla veľký dôraz na výchovu mladých lekárov. Na klinike je zabezpečená 24 hodinová ústavná pohotovostná služba.

Klinika cievnej chirurgie má v rámci SR úspešne rozvinutý program komplexnej rekonštrukčnej cievnej chirurgie. Dôraz je v liečbe na záchranu ohrozených končatín, aj pri riešení komplikácií po endovaskulárnych výkonoch a riešení komplikovaných cievnych prístupov.

Špecializované pracovisko Kliniky cievnej chirurgie LF UPJŠ a VÚSCH, a.s. pod vedením doc. Zavackej má v súčasnosti už niekoľko rokov najväčší počet cievnych rekonštrukcií na Slovensku. Má nadregionálnu pôsobnosť a spolupracuje s pracoviskami cievnej chirurgie v zahraničí.  Pracovníci kliniky majú bohatú publikačnú a hlavne aktívnu prednáškovú činnosť na kongresoch a sympóziách, na zahraničných i domácich odborných podujatiach. Podieľajú sa na organizácii kongresov cievnej chirurgie, vykazujú aktívnu účasť v práci so študentmi v rámci ŠVOČ na LF UPJŠ v Košiciach.


Študuj na UPJŠ