„Rozpísali“ sme Štúrovo pero: Sme tretí – a to je skvelé!

Časopis študentov Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach Univerzál sa zúčastnil na 30. ročníku celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero 2024 vo Zvolene.

Porotcovia Gabriela Kajtárová a Jozef Bednár vyzdvihli najmä náš vizuál. Vraj nás dostatočne odlišuje od ostatných prihlásených časopisov. Tiež pochválili personálne články, maskota Verzálka a rubriku mediálnych odrazov. Mimochodom, v tejto rubrike sa objavil aj článok o kultových „Gilmorkách“. Vďaka nemu bol Univerzál jediným periodikom, po ktorom siahla aj dcéra predsedu poroty!
Pocity z účasti sú určite pozitívnejšie než spred roka. „V mojom stave neviem, či zo mňa vyjde nejaká normálna myšlienka,“ vyjadrila sa Júlia, redaktorka a účastníčka našej návštevy Zvolena. Reagovala skôr na vyčerpanie z cesty. K samotnej súťaži študentských časopisov sa vyjadrila takto: „Potrebovala by som Štúrovo pero každý mesiac, aby ma to prinútilo robiť kreatívne veci.
Neboli sme len pochválení, ale ani kritizovaní, skôr povzbudení. Vraj zvykneme veci komplikovať, preto by sme mali vyskúšať siahnuť po uvoľnenejšom jazyku. Porota takto reagovala na naše minuloročné čísla – vydania o komunikácii, komunite a študentstve. Ich výtlačky stále nájdete v budovách fakulty. Ak ste ich ešte nečítali, viete, čo máte robiť.
Na 30. ročníku Štúrovho pera sme skončili tretí. Ľahko sa to zapamätá. Večer pred vyhlásením víťazov sme to dokonca predbežne oslávili troma pizzami. Samozrejme, nejde o triumf, preto naše umiestnenie vnímame skôr ako ďalšiu motiváciu.
Pripomeniem, že Univerzál dosiahol rovnaký úspech aj pred piatimi rokmi. Vtedajšia redakcia pod vedením Igora Michalčíka tak nadviazala na skorší zisk Ceny Tlačovej agentúry Slovenskej republiky za jazykovú stránku časopisu – Univerzál ju získal ešte v roku 2018. Žiaľ, gramatika, syntax ani štylistika sa v tomto ročníku nehodnotili. Verím, že inak by sme si zopakovali aj tento úspech…

Text: Timotej Mikloš, FF UPJŠ
Fotografie: Bibiána V. Želinská, FF UPJŠ