Prejsť na obsah

Prezidentka SR vymenovala 5 nových profesorov z UPJŠ 

6minút, 37sekúnd

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v stredu 13. septembra 2023 vymenovala v Prezidentskom paláci v Bratislave 48 nových profesoriek a profesorov vysokých škôl.

Medzi menovanými mala zastúpenie aj UPJŠ:

prof. MUDr.  Ján Fedačko, PhD. v odbore vnútorné choroby
Vysokoškolské vzdelanie absolvoval v roku 2005 v odbore všeobecné lekárstvo (MUDr.) na Lekárskej fakulte UPJŠ, kde neskôr získal aj titul Philosophiae doctor (PhD.) vo vednom odbore vnútorné choroby. Habilitovaný bol pán profesor v roku 2018 v odbore vnútorné choroby na tému Inovatívnych prístupov v liečbe vybraných kardiovaskulárnych ochorení. Od roku 2018 pôsobí na Klinike gerontológie a geriatrie LF UPJŠ a v Univerzitnej nemocnici Sv. Michala MV v Košiciach. Pán profesor je zodpovedný za vedenie praktických cvičení a prednášok z predmetov interná propedeutika, interná medicína a preventívna medicína. Je členom 8 odborných a expertných skupín a spoločností a 6 redakčných rád odborných časopisov. O vysokej odbornosti a profesionalite pána profesora svedčí bohatá publikačná činnosť v prestížnych zahraničných a domácich časopisoch, ako aj vysoký počet ohlasov na vedeckú prácu, doposiaľ je registrovaných 377 citácií, z toho 366 v databázach WoS a Scopus.

prof. RNDr. Ondrej Hutník, PhD. v odbore matematika
Vysokoškolské vzdelanie II. stupňa absolvoval v odbore učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov so špecializáciou na matematiku a informatiku na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. V odbore Matematika v roku 2005 úspešne absolvoval rigorózne konanie. O rok neskôr mu bol udelený titul Philosophiae doctor v odbore Aplikovaná matematika na Fakulte prírodných vied Žilinskej univerzity v Žiline. V roku 2012 získal titul docent opäť na domovskej Prírodovedeckej fakulte na UPJŠ v Košiciach. Od roku 2020 pôsobí vo funkcii riaditeľa Ústavu matematických vied PF UPJŠ, kde zabezpečuje výučbu predmetov zameraných na matematickú analýzu: funkcia reálnej premennej, matematická analýza pre viaceré študijné programy, funkcie komplexnej premennej. Medzi najvýznamnejšie publikácie profesora Hutníka patrí viac ako 40 vedeckých prác publikovaných v zahraničných karentovaných časopisoch z celkového počtu 89 publikácií. V rámci ohlasov na vedeckú činnosť je doposiaľ v relevantných databázach registrovaných viac ako 200 citácií prevažne zahraničných autorov. V rámci svojej vedeckej činnosti sa venuje problematike časovo-frekvenčnej analýzy s aplikáciami napr. v analýze nestacionárnych signálov a neaditívnych mier a integrálov s použitím v rozhodovacích procesoch či scientometrii.

prof. MUDr. Pavol Kristian, PhD. v odbore vnútorné choroby
Vysokoškolské štúdium absolvoval v rokoch 1990 – 1996 v odbore všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach. V roku 2004 mu bol udelený titul PhD. v odbore vnútorné choroby, titul docent získal v roku 2009 vo vednom odbore vnútorné lekárstvo. V októbri 2001 absolvoval odbornú stáž na Oddelení gastroenterológie a hepatológie na Klinike pre vnútorné choroby rakúskej Univerzity v Innsbrucku. Na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach pôsobí od roku 2005 ako vedec a pedagóg, od roku 2018 nastúpil do funkcie prodekana pre štúdium v študijnom programe všeobecné lekárstvo v anglickom jazyku, od roku 2022 sa stal prodekanom pre vedeckovýskumnú činnosť na LF UPJŠ. Od roku 2002 po získaní špecializácie pracuje ako infektológ v UNLP Košice. V rámci LF UPJŠ a UNLP spoluzodpovedá za výučbu predmetov: Infektológia, Tropická medicína, Lekárska vakcinológia a ďalšie v slovenskom aj anglickom jazyku. Pán profesor je autorom viacerých kapitol v niekoľkých vysokoškolských učebniciach a skriptách, publikoval viac ako 100 vedeckých článkov z toho 50 registrovaných vo Web of Science, jeho odborné práce boli citované v zahraničných a domácich publikáciách registrovaných v citačných indexoch Web of Science a v databáze SCOPUS v počte asi 1300.

prof. MUDr. Branislav Stančák, CSc. v odbore vnútorné choroby
Pregraduálne vzdelanie úspešne ukončil v 1977 v odbore všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach. V rámci postgraduálneho vzdelávania v rokoch 1981 – 2003 získal atestáciu z kardiológie, zo sociálneho lekárstva a organizácie zdravotníctva a atestáciu II. stupňa z vnútorného lekárstva. V roku 1990 získal titul kandidáta vied (CSc.) za prácu „Nefarmakologická liečba refraktérnych supraventrikulárnych tachykardií“. V rokoch 1984 až 2007 absolvoval odborné stáže, kurzy, špeciálne prípravy a tréningy vo Fínsku, v Rusku, Českej republike, vo Veľkej Británii, v Taliansku, Nemecku, Grécku a Egypte. V období rokov 2009 – 2013 zastával funkciu prednostu Kardiologickej kliniky VÚSCH a LF UPJŠ v Košiciach, kde v súčasnosti pracuje ako ordinár pre intervenčnú arytmológiu. Pán profesor sa aktívne zapája do pregraduálneho vyučovacieho procesu v odbore vnútorné lekárstvo na LF UPJŠ od roku 1979 až doteraz. Po vzniku kardiologickej kliniky VÚSCH bol zapojený do výučbového procesu aj v tejto inštitúcii. V rokoch 2007 – 2018 bol členom výboru Slovenskej asociácie srdcových arytmií (SASA), v rámci ktorého sa aj naďalej podieľa na organizácii odborných a výukových podujatí na celoštátnej a medzinárodnej úrovni. Už v začiatkoch pôsobenia vo VÚSCH zaviedol najmodernejšie metódy arytmológie. Funkciou krajského odborníka pre kardiológiu bol poverený v rokoch 2013 – 2020, v období 2016 – 2020 bol predsedom kontrolnej komisie Slovenskej kardiologickej spoločnosti. O vysokej odbornosti pána profesora svedčí bohatá publikačná činnosť, doposiaľ bol autorom alebo spoluautorom 236 odborných publikácií, pričom evidovaných bolo 274 ohlasov na jeho vedecké práce.

prof. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD. v odbore  obchodné a finančné právo
Pregraduálne štúdium (Mgr., JUDr.) absolvoval v odbore právo na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach, kde mu bol v roku 2009 udelený titul Philosophiae doctor (PhD.) v odbore obchodné a finančné právo a napokon aj titul docent v rovnakom študijnom odbore v roku 2018. Na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach pôsobí od roku 2003 najskôr vo funkcii asistenta, neskôr odborného asistenta (2005) a docenta (2018). V marci 2019 bol zvolený do funkcie dekana Právnickej fakulty a v súčasnosti pokračuje vo vedení fakulty v druhom funkčnom období. V rokoch 2008 – 2019 bol externým poradcom Ústavného súdu SR, od roku 2019 je lektorom Slovenskej advokátskej komory pre vzdelávanie advokátskych koncipientov. Na svojej domovskej fakulte zabezpečuje výučbu predmetov finančné právo, daňové právo, obchodné a finančné právo. Je autorom alebo spoluautorom 5 vedeckých monografií a 5 vysokoškolských učebníc. Na jeho vedeckú prácu je evidovaných 365 ohlasov, z toho 126 citácií a jedna recenzia v zahraničných publikáciách, 235 citácií a tri recenzie v domácich publikáciách.

Prezidentka SR vo svojom príhovore zdôraznila, že akademický titul predstavuje záväzok v podobe odovzdávania študentom a spoločnosti to najlepšie zo seba – svoj čas, energiu, osobnostný potenciál, odborné a tvorivé schopnosti. V závere svojho príhovoru pani prezidentka popriala novovymenovaným profesorom úspešné pôsobenie, predvídateľné a žičlivé prostredie pre školstvo: „Potrebujeme to pre budúcnosť našich detí, našich vnukov, našej krajiny.“ 

Novovymenovaným profesorom srdečne blahoželáme k ich kariérnu i odbornému postupu a želáme veľa úspechov, trpezlivosti a inšpirácie v pracovnom živote.

Fotografie: prezident.sk 


Študuj na UPJŠ