Asi každý z nás si praje pokojné a oddychové Vianoce v kruhu najbližších. Realitou je ale často predvianočný stres, chaotické upratovanie, naháňanie darčekov, nakupovanie, pečenie a varenie vo veľkých množstvách a nervozita. Musí to byť ale naozaj tak? My si to nemyslíme a povieme Ti ako to tento rok poňať trochu inak. A udržateľnejšie!
Upratovanie
Vianoce sa mnohým spájajú s veľkým upratovaním každučkého kúta v domácnosti. Obchody momentálne ponúkajú čistiace prostriedky na všetko – na taký povrch, na onaký povrch, na podlahy, na okná, na wc, s takou vôňou a onakou vôňou. Police sa prehýbajú pod množstvom plastových fliaš, ktoré garantujú dokonalú čistotu a vôňu v celom domove. Faktom je, že pri upratovaní si úplne vystačíš s octom, sódou bikarbónou a esenciálnym olejom. Ako hubka či kefa ti zas výborne poslúži napríklad lufa. Pre tipy na ekoupratovanie odporúčame sledovať napríklad instagramový kanál „uklidproklid“.
Darčeky
Nakupovanie darčekov prináša mnohým ľudom miesto radosti len stres a dilemy. Čo kúpiť? Za koľko? Stačí jeden, dva, tri darčeky? Ako ich zabaliť? A čo chcem vlastne ja? Prinášame ti niekoľko tipov ako sa vyhnúť nákupnej horúčke a vrátiť sa k podstate Vianoc – radosti z obdarovania druhých.
● Čo tak žiadne darčeky?
Čoraz viac ľudí volí bezdarčekové Vianoce s cieľom užiť si len vzájomnú blízkosť, pohodu a pokoj. Niekedy si totiž kupujeme materiálne veci, len aby pod stromčekom niečo bolo. Skúste sa tento rok dohodnúť na tom, že najlepším darčekom vám bude spoločne strávený čas.
● Povedz, čo (ne)potrebuješ a to isté navrhni aj svojim blízkym.
Ak si to bez darčekov nevieš predstaviť, život tebe aj tvojmu okoliu uľahčí vytvorenie zoznamu vianočných prianí. Dohodnite sa, že si včas nazdieľate tipy na darčeky a vyhneš sa tak nakupovaniu zbytočností či únavnému vracaniu a reklamovaniu darčekov. Môžeš prísť aj s návrhom jeden človek = jeden darček vo vopred stanovenej maximálnej hodnote.
● Ako na výber darčekov?
S hľadaním začni dostatočne včas, aby si sa vyhol/la preplneným nákupným centrám či čakaniu na doručenie balíka z eshopu na poslednú chvíľu. Uprednostni kúpu darčekov z lokálnych kamenných obchodov, čím sa vyhneš zvyšovaniu uhlíkovej stopy vznikajúcej prepravou darčeka z jedného miesta na druhé a množstvu odpadu z obalových materiálov, ktoré museli byť použité. Ak už nakupuješ online, tak voľ e-shopy, ktorým záleží na ekologickom prístupe.
Pokiaľ ti blízki nedali odporúčania, čo by chceli, prinášame aj tipy na ekodarčeky či darčeky na poslednú chvíľu:
● DIY darčeky
● darčeky od lokálnych výrobcov
● darčeky z druhej ruky
● zážitkové darčeky (lístky do kina, vstup na (online) workshop, výlet…)
● elektronické predplatné novín / časopisu či e-kniha
● príspevok na zbierku či pre charitu
● vlastnoručne vyrobená poukážka napr. na spoločné aktivity
● Balenie darčekov si 2x premysli.
Zabudni na baliaci papier, stuhy a lepiace pásky. Existuje veľa možností, do čoho môžeš darček zabaliť. Využiť sa dajú staré krabice od topánok, rôzne košíky, debničky, darčekové tašky či šité vrecúška rôznych rozmerov s menovkami. Ekologický aspekt je prítomný práve v opätovnom využití uvedených typov balenia. Krokom vedľa nebude ani použitie recyklovaného baliaceho papiera a špagátu.
● Nevhodné darčeky si nenechávaj.
Aj keď pravidlá slušnosti hovoria o tom, že darované sa ďalej nedaruje, navrhujeme toto pravidlo prehodnotiť a darček, pre ktorý si nenašiel uplatnenie, posunúť ďalej. Niekomu môže poslúžiť lepšie. Tabu by nemalo byť ani jeho vrátenie, resp. výmena za niečo, čo sa ti naozaj zíde.
Vianočný stromček
Živý či umelý? Možno prekvapujúco sa zdá byť ekologickejšou voľbou lokálne vypestovaný živý stromček, ktorý je možné neskôr skompostovať. Umelé vianočné stromčeky sa totiž zvyčajne vyrábajú v zahraničí a dlhá cesta až k tebe domov predstavuje veľkú uhlíkovú stopu. V ich neprospech hovorí aj problematická recyklovateľnosť. Dobrým kompromisom môžu byť stromčeky v črepníku, ktoré ti prenajme na obdobie Vianoc napr. Správa mestskej zelene Košice. Aj pri zdobení svojho stromčeka môžeš zvoliť ekologickejší prístup! Určite vymeň staré svetelené reťaze za LED svetielka, ktoré zaručene ušetria množstvo elektrickej energie, a tým pádom aj peňazí. Dekorácie si pokojne vyrob v kruhu rodiny či priateľov z prírodných materiálov, napr. z dreva, šišiek, slamy či špagátu. Prípadne zrecykluj tie staré. Kreativite sa medze nekladú.
Vianočné menu
Štedrý deň mnohí berú doslovne a nakupujú viac potravín ako reálne spotrebujú. Varia zbytočne veľké množstva jedla a vypekajú aj desať druhov koláčov. Takto neraz končí jedlo a aj peniaze v smetných košoch. Štatistiky hovoria o neuveriteľnom skoro 1 milióne ton potravinového odpadu ročne, čo predstavuje približne 160 kg vyhodeného jedla na jedného človeka.
Ako teda na udržateľné vianočné menu?
● Vytvor si nákupný zoznam.
● Na nákup si vezmi svoju tašku a vrecúška.
● Kúp len to, čo zješ.
● Nakupuj bezodpadovo, napr. v bezobalových obchodoch.
● Uprednostni slovenskú výrobu a rastlinnú stravu.
Veríme, že sme ťa aspoň trochu inšpirovali k minimalizmu a s týmito tipmi budú tvoje Vianoce naozaj pokojnejšie a udržateľnejšie !P.S. – ak máš rád/a podcasty, určite odporúčame vypočuť si epizódu UNIPOKEC-u venovanú práve „eko“ Vianociam.