Laboratórium UHV STM Ústavu experimentálnej fyziky a Ústavu fyzikálnych vied PF UPJŠ

Laboratórium UHV STM Ústavu experimentálnej fyziky a Ústavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ bolo vybudované v rámci riešenia projektu PROMATECH (ITMS: 26220220186).

Umiestnenie laboratória
Laboratórium je umiestnené v priestoroch Ústavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, Park Angelinum 9.

Experimentálne vybavenie laboratória
V laboratóriu je umiestnené komplexné zariadenie na prípravu a charakteristiku tenkých vrstiev a nanoštruktúr v ultra-vysokom vákuu a integrovaný skenovací tunelový mikroskop a mikroskop atómových síl pracujúci v ultra-vysokom vákuu, pri ultra-nízkych teplotách a vysokých magnetických poliach.

Zodpovedná osoba:
Mgr. Pavol Szabó, CSc., ÚEF SAV Košice
Mgr. Tomáš Samuely, PhD., ÚFV PF UPJŠ Košice

Funkcia zariadenia:
Komplexné zariadenie od firmy Specs sa skladá z dvoch prepojených vákuových komôr s tlakom nižším ako 10-10 mbar. V prípravnej komore sa nachádza:

Špeciálny manipulátor

• 4 osy pohybu s vysokou presnosťou
  • Lineárny pohyb v smere x, y, z s rozsahom Dx, Dy: +/- 12.5 mm, Dz: 900 mm
  • otáčanie ±180°
  • ohrievanie elektrónovým zväzkom do 1000°C a chladenie N2
  • samostatná pozícia pre priame zahrievanie elektrickým prúdom

Elektrónový odparovač

• 4-komorový elektrónový odparovač s NW35CF (2.75″) prírubou, dvoma fixnými držiakmi a dvoma držiakmi možnosťou posunu, možnosť súčasne naparovať až 4 rôzne materiály z tyčiniek alebo nádobiek

Vysokoteplotný odparovač

• Na odparovanie materiálov s nízkym tlakom nasýtených pár

Kremíková mikrováha s príslušenstvom

• Mikrováha na určenie hrúbky naparenej vrstvy

Iónový zdroj

• Iónový zdroj s irídiovým vláknom pokrytým oxidom Yttria s dlhou životnosťou na odprašovanie nečistôt z povrchu vzoriek v ultra-vysokom vákuu

RHEED systém s príslušenstvom

• Reflected high-energy electron diffraction (difrakcia vysokoenergetických odrazených elektrónov) na charakterizáciu rastu tenkých vrstiev a ich štruktúry

Analyzátor pre XPS, UPS, AES, SAM, ISS a LEIS

• Viackanálový detektor s rozšíreným dynamickým rozsahom CEM

Zdroj RTG s príslušenstvom

• Pre X – ray Photoelectron Spectroscopy (spektroskopiu rontgenovskych fotoelektrónov) na chemickú analýzu povrchov

Štvorpólový hmotnostný spektrometer

• Na analýzu zostatkových plynov vo vákuu pri naparovaní

V STM komore sa nachádza:

Nízkoteplotný skenovací tunelový mikroskop pracujúci pri  podmienkach  ultra-vysokého vákua (UHV STM) vo vysokých magnetických poliach a ultra-nízkych teplotách

• UHV STM systém, pracujúci pri nízkych telotách v teplotnom intervale 1K – 300 K s chladením na báze Joule-Thomson refrigerátora s modulárnou Tyto hlavou, umožňujúca používanie rôznych senzorov, ako qPlus, Kolibri senzor, STM, umožňujúci simultánne merania AFM/STM v magnetických poliach vyšších ako 2 T  pri teplotách nižších ako 4 K.
  • Kryostat s dusíkovým a 4He chladením
  • Supravodivý magnet umožňujúci SPM merania v magnetických poliach min. do 3 Tesla v smere kolmom na povrch vzorky.
  • Kontrolná elektronika od firmy Nanonis.

Samostatná komora s inertnou atmosférou

• S možnosťou priameho pripojenia ku vákuovej komore a transferu vzorky
    Cena: 932.140 €

Realizácia: projekt PROMATECH (ITMS: 26220220186)