Prejsť na obsah

UPJŠ v Košiciach získala granty z EHP a Nórska

5minút, 27sekúnd

V súčasnosti (09/2023 – 09/2024) sa na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach realizuje projekt financovaný prostredníctvom Grantov EHP (Iceland- Liechtenstein-Norway grants) a Nórska (Norway grants) – “Bilaterálne vzťahy a spoločné poznatky výskumu na univerzitách medzi Slovenskom a Islandom na tému „Genomická nestabilita a rakovina “GenICa“ (“Bilateral relations and common knowledge between Slovakia and Iceland research at Universities on topic“Genomic instability and cancer “GenICa”). Projekt nám predstavila RNDr. Martina Šemeláková, PhD., výskumníčka z Ústavu lekárskej biológie UPJŠ LF, ktorá je zodpovednou za uvedenú iniciatívu.

Ako ste sa dostali k organizácii tohto projektu? Stáli za ním aj Vaše predošlé spolupráce?

Vďaka nadviazaniu spolupráce v predchádzajúcich rokoch sme začali s koordináciou odborníkov, vedcov a vysokoškolských učiteľov z University of Iceland pri ďalšej spoluúčasti pri tvorbe tohto projektu. Samozrejme, sympatia, otvorenosť a ústretovosť medzi osobnosťami oboch univerzít zohrali dôležitú úlohu pri ochote spolupracovať. Ambíciou projektu bolo zabezpečiť výraznejšiu úroveň spolupráce medzi inštitúciami. Vzorom sú formáty tzv. univerzitnej „roadmap“ stratégie určené na dosiahnutie konkrétneho cieľa, napr. na získanie veľkých vedeckých grantov a spoločnej infraštruktúry prostredníctvom spájania jednotlivých oddelení a pracovných skupín v rámci jednotlivých fakúlt a univerzity. To je možné po čase vyhodnotiť aj množstvom podaných medzinárodných výskumných projektov na našej univerzite a mierou ich úspešnosti. S takýmto cieľom sme sa snažili o poznanie rôznych výskumných tímov, infraštruktúry a spôsobu dosiahnutia úspešnosti.

Kto z UPJŠ sa zapája do tohto projektu? Ako prebieha ich spolupráca?

Na projekte vzhľadom na spoločné vedecké úsilie v oblasti štúdia nádorov participujú vysokoškolskí pedagógovia a výskumní pracovníci Lekárskej fakulty, predovšetkým z Ústavu lekárskej biológie, Ústavu farmakológie a Združenej tkanivovej banky (vedecko-výskumné pracovisko vykonávajúce činnosti v oblasti regeneračnej medicíny). Na ďalších aktivitách ako je konferencia, spoločná príprava projektu sa však budú podieľať aj ďalší pracovníci ústavov LF UPJŠ.

Stretnutia riešiteľov sa realizujú formou „on-line“ stretnutí a prostredníctvom dvoch osobných pracovných stretnutí. Jedno stretnutie bude realizované v júni 2024 na Slovensku, kde budeme prezentovať výskum, výučbu a organizačnú štruktúru na našej Univerzite.

„Spoločne za zelenú, konkurencieschopnú a inkluzívnu Európu“
 

Čo má byť výsledkom tohto projektu?

Cieľom iniciatívy je posilniť bilaterálne vzťahy medzi donorskými krajinami a krajinami príjemcov. Plánujeme to dosiahnuť prostredníctvom budovania bilaterálnej spolupráce založenej na spoločných aktivitách (semináre a medzinárodná konferencia), stretnutiach a diskusiách, ktoré povedú k posilneniu spoločných poznatkov medzi výskumníkmi na Slovensku a na Islande. Jednou z úloh projektu je zabezpečenie výmeny skúseností, výskumných postupov a poznatkov vo vedeckej oblasti. Aktivity projektu sú zamerané na vzájomné vzdelávanie doktorandov, výskumníkov, učiteľov a vytváranie základne pre ďalšie partnerstvo medzi Slovenskom a Islandom.

Súčasťou projektu bude posilnenie spolupráce predovšetkým v oblasti štúdia genomickej nestability a rakoviny v kontexte výskytu v populácii Slovenska a Islandu a s ohľadom na ekologické podmienky, znečistenie a životný štýl.

Cieľom iniciatívy je budovanie bilaterálnej spolupráce založenej na spoločných aktivitách, ktoré povedú k posilneniu spoločného poznania medzi výskumníkmi na Slovensku a Islande. V priebehu riešenia jednotlivých pracovných úloh sa postupne vzájomne oboznamujeme s výskumnými úlohami jednotlivých pracovných skupín, ich možnosťami a kapacitami, a hľadáme možnosti pre ďalšiu vedeckú spoluprácu. Jednou z úloh po skončení projektu je príprava podkladov pre medzinárodný výskumný projekt a spoločný výskum v oblasti terapie nádorov.

Spomínali ste stretnutie na Slovensku. Kedy a kde by malo prebehnúť, resp. kto sa jej zúčastní?

V rámci projektu je plánovaná Študentská medzinárodná vedecká konferencia, ktorá sa uskutoční pod záštitou dekana Lekárskej fakulty UPJŠ prof. MUDr. Petra Jarčušku, PhD. vo Vysokých Tatrách v júni 2024. Konferencia bude príležitosťou predovšetkým pre našich doktorandov a mladých vedcov na prezentáciu výsledkov ich doterajšej výskumnej činnosti. Konferencia bude výnimočná aj z hľadiska účasti a prezentácie výskumníkov a doktorandov z University of Iceland a pozvaných prednášok odborníkov z významných inštitúcii. Pozvaní odborníci sú absolventi našej univerzity a v súčasnosti zastávajú významné pozície v rámci výskumných centier a univerzít vo svete. Ich vedecká práca je odkazom aj našej Almy Mater.

Pozvané prednášky:

Dr. Madžo J., riaditeľ Bioinformatického centra, Coriell Institute for Medical Research, Philadelphia, NJ, USA;

Názov bilaterálnej iniciatívy: “Bilateral relations and common knowledge between Slovakia and Iceland research at Universities on topic “Genomic instability and cancer “GenICa“

Číslo iniciatívy: FBR-PDI-012                       Obdobie realizácie: 10.09.2023 – 09.09.2024          

Partneri:

Ciele iniciatívy: budovanie bilaterálnej spolupráce založenej na spoločných aktivitách (semináre, konferencie), stretnutiach a diskusiách, ktoré povedú k posilneniu spoločných poznatkov medzi výskumníkmi na Slovensku a na Islande.

Výška príspevku: 67 379,20 €

Zdroj financovania: Bilaterálna iniciatíva “Bilateral relations and common knowledge between Slovakia and Iceland research at Universities on topic “Genomic instability and cancer “GenICa“ sa realizuje vďaka finančnej podpore Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a Nórska.

www.eeagrants.org  / www.norwaygrants.org


Študuj na UPJŠ