Prejsť na obsah

Zelená kancelária

3minút, 34sekúnd

Začať môžete už cestou do práce. Miesto síce pohodlného, no menej ekologického auta, môžete presadnúť do mestskej hromadnej dopravy či využiť zdieľanú kolobežku. Ak chcete spojiť príjemné s užitočným, ideálnou voľbou je vlastný alebo zdieľaný bicykel. Alebo zvoliť najstarší spôsob dopravy – chôdzu! A ak sa auta jednoducho nedokážete vzdať, popremýšľajte, či náhodou neviete zviezť susedov, či kolegov, ktorí majú rovnakú trasu do práce alebo či sa k niekomu neviete pridať.

Ak sa vaša kancelária nachádza na vyššom poschodí, miesto výťahu zvoľte radšej chôdzu po schodoch. Prečo? Na jednom schode spálite 0,11 kcal a zlepšite si tiež kondičku.

K tomu, aby ste sa v kancelárii, v ktorej trávite podstatnú časť dňa cítili dobre, vám určite napomôžu rastliny. Jednak skrášľujú priestor, prispievajú k psychickej aj fyzickej pohode zamestnancov, ale majú aj pragmatickú funkciu – prečisťujú vzduch. Za najúčinnejšie prečisťovače sa považujú napr. papraď, fikus, palma, dracéna či svokrin jazyk.

Ak začínate deň kávou či čajom, skvelý pomocník bude obľúbený hrnček alebo keep cup. Odpad z kávy nevyhadzujte, je to skvelé hnojivo! Ak váš pitný režim spočíva v ochutených sladkých nápojoch, skúste ich nahradiť obyčajnou vodou. Jej kvalita je pravidelne kontrolovaná a viete si ju prakticky kdekoľvek dočapovať, ideálne do vlastnej nerezovej fľaše.

Raňajky, desiatu či obed si baľte do vlastných dóz. Vyhnite sa tak objednávaniu jedla z reštaurácii zvyčajne zabalených v nerecyklovateľných obaloch. Dobrou alternatívou môže byť aj obed z univerzitnej jedálne. Ak si ho už musíte zobrať so sebou, opýtajte sa na možnosť zabalenia do vlastnej dózy. V ponuke je pravidelne aj tzv. zelené menu. Tak prečo sa aspoň na jeden deň nevzdať mäsa?

V kuchynke a na toaletách nahraďte papierové utierky uterákom, či utierkou na riad.

Udržateľnejšie sa môžete správať aj v rámci bežných pracovných činností. Vyhýbajte sa tlačeniu dokumentov. Ak už je to nevyhnutné, aktivujte eko-režim, príp. nastavte obojstrannú a čiernobielu tlač. Na spoluprácu a komunikáciu využívajte zdieľané elektronické dokumenty (kancelársky balík Microsoft Office) a platformy ako Microsoft Teams (návody ako s nimi pracovať tu).

Snažte sa minimalizovať odpad. Ten, ktorý vyprodukujete, vytrieďte (pomôcka). Ak nemáte nádoby na separovaný zber, postačí vám aj vyradená krabica, do ktorej môžete napríklad zbierať papier. Obdobne to môžete robiť aj s plastami, kovmi, či sklom.

Šetrite energiu! Pri odchode z kancelárie skontrolujte, či ste vypli všetky elektrospotrebiče, svetlo, kúrenie a pod. Ak už technika, alebo nábytok prestali plniť svoju funkciu, alebo ich je potrebné nahradiť novšími kusmi, neznamená to, že tie staré by niekto iný nevyužil. Darujte ich ďalej prostredníctvom Databázy vyradeného nábytku UPJŠ.

Pri ceste domov opäť aplikujte prvý tip.

V prípade, že ste v udržateľnosti úplný nováčik, so zmenami začnite postupne. Nedávajte si veľké ciele a nesnažte sa zmeniť všetko naraz. Vyberte si tie najľahšie realizovateľné a postupne k nim pridávajte ďalšie. Ak sú vám niektoré zo spomenutých tipov už dávno známe, sústreďte sa na tie nové a skúste ich aplikovať do svojho pracovného života. Ak už toto všetko robíte, vašim cieľom môže byť motivovať k udržateľnosti aj svojich kolegov a kolegyne. Pošlite im tento článok, alebo umiestnite na viditeľné miesto v kancelárii priloženú infografiku. Zároveň im môžete byť inšpiráciou a podporou v nadobúdaní nových eko-návykov.

Držíme prsty.


Študuj na UPJŠ