Prejsť na obsah

Sprievodca svetom vedeckého publikovania

2minút, 12sekúnd

Cesta k otvorenej vede

Otvorená veda vzišla z nových možností zdieľania a šírenia vedeckého obsahu, ktoré so sebou priniesla digitálna revolúcia. Jej podstatou je sprístupňovanie výsledkov výskumu pomocou odstraňovania technických a finančných prekážok, ktoré by mohli sťažovať prístup k vedeckým publikáciám. Umožňuje aj otváranie výskumných „čiernych skriniek“, ktoré obsahujú dáta a metódy, tvoriace podklad k tvorbe publikácií a ich čo najširšie zverejňovanie. 
Rozhodnúť sa pre otvorenú vedu znamená v prvom rade zabezpečiť, že výskum, ktorý je financovaný prevažne z verejných zdrojov, musí svoje zistenia prezentovať verejnosti v najväčšej možnej miere. Otvorenosť je nevyhnutnou podmienkou reprodukovateľnosti vedeckých výsledkov a garanciou lepšie zdokumentovaného a podloženého výskumu.
Zdieľanie posilňuje schopnosť vedy stavať na získaných poznatkoch a posúva ju vpred. 
Otvorená a transparentná veda tiež zvyšuje dôveryhodnosť výskumu v spoločnosti – pandémia v roku 2020 nám zreteľne pripomenula, aký dôležitý je tento aspekt. Napokon, otvorená veda napomáha zásadnému posunu smerom k demokratizácii poznatkov na prospech organizácií, spoločností, občanov a najmä študentov, pre ktorých je jednoduchý prístup k vedomostiam podmienkou úspechu
Politiky otvorenej vedy majú v súčasnosti podporu na najvyšších úrovniach. Podporu je ich Európska únia, ktorá vyžaduje otvorený prístup k publikáciám a dátam týkajúcim sa výskumov, ktoré financuje, pričom od roku 2021 definuje otvorenú vedu ako kritérium vedeckej excelentnosti. Politiky otvorenej vedy celosvetovo podporuje aj G7 a UNESCO. 

Sprievodca svetom vedeckého publikovania

Sprievodca svetom vedeckého publikovania prevedie čitateľa od úsvitu prvých vedeckých časopisov až po najnovšie otvorené publikačné platformy. Sleduje cestu vedeckého článku od koncepcie a písania, cez hľadanie správneho časopisu a úskalia recenzného konania, až po publikovanie, hodnotenie vedy, manažment elektronických informačných zdrojov a víziu budúcnosti knižníc v digitálnom veku.

Sprievodca svetom vedeckeho publikovania.pdf

Licencie Creative Commons

Táto príručka „Sprievodca c Creative Commons [nielen] pre autorov monografií z oblasti humanitných a spoločenských vied“ je slovenský upravený preklad príručky: Austin, Ellen & Milloy, Caren & Stone, Graham & Baker, James & Eve, Martin & Priego, Ernesto. (2013). Guide to Creative Commons for humanities and social science monograph authors, sprístupnenej pod licenciou Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.


Študuj na UPJŠ