Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach začala nový akademický rok s oslavami 60. výročia svojho vzniku

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach si v roku 2019 pripomína 60. výročie svojho vzniku. Jej historické korene však siahajú hlboko do minulosti – presnejšie do roku 1657, keď v Košiciach vznikla Universitas Cassoviensis tzv. Košická univerzita. V prvom akademickom roku UPJŠ v rokoch 1959/1960 sa na dve fakulty novej univerzity – lekársku a filozofickú – zapísalo 952 poslucháčov. Prvým rektorom sa stal prof. Jozef Pajtáš.

V jubilejnom 60. akademickom roku má univerzita päť fakúlt a viac ako 6 600 študentov na všetkých troch stupňoch štúdia. Do svojho druhého funkčného obdobia nastúpil prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc., v poradí dvanásty rektor UPJŠ. Slávnostná inaugurácia rektora UPJŠ v Košiciach bola súčasťou slávnostného zhromaždenia akademickej obce UPJŠ v Košiciach, ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti jubilejného otvorenia akademického roka 2019/2020 spojeného s oslavami 60. výročia založenia univerzity dňa 18. septembra 2019 o 10. hodine v priestoroch koncertnej sály Štátnej filharmónie v Košiciach v Dome umenia. Do nového akademického roka nastúpilo od pondelka 16. septembra 2019 6 680 študentov, z toho do prvého ročníka na bakalárskom, magisterskom, spojenom stupni štúdia a doktorandskom štúdiu sa zapísalo 2 211 študentov.

„V oblasti vzdelávania budeme podporovať internacionalizáciu štúdia, interdisciplinaritu a nové inovatívne metódy vo výučbe s využitím prvkov e-learningu.  Pre študentov ponúkame aj  rozsiahle kariérne poradenstvo tak,  aby sme  zlepšili ich uplatnenie na trhu práce. Za jednu z prioritných úloh tiež považujeme neustále zdôrazňovanie významu kvality vzdelávacieho procesu ako jednej z hlavných úloh univerzity,“ zdôraznil rektor UPJŠ v Košiciach prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc. V súčasnosti využívajú uvedené možnosti aj zahraniční študenti, ktorých je na UPJŠ viac ako 20 percent (1445), pričom študujú na všetkých fakultách univerzity. Najviac zahraničných študentov študujúcich v anglickom jazyku je na Lekárskej fakulte UPJŠ.

Zároveň počas slávnostného podujatia rektor Technickej univerzity v Košiciach Dr.h.c. prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. udelil Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Cenu rektora TUKE pri príležitosti 60. výročia UPJŠ a za dlhoročnú spoluprácu. Po ukončení oficiálnej časti podujatia nasledoval koncert Štátnej filharmónie Košice a slávnostná recepcia.

Viac informácií nájdete v tlačovej správe alebo v reportáži TV KOŠICE, ako aj v článku na TERAZ.SK.

Zoznam nových profesorov
Zoznam nových docentov
Zoznam nových nositeľov vedeckého kvalifikačného stupňa IIa
Zoznam ocenených Cenou rektora UPJŠ za vedeckovýskumnú činnosť