Vedecká škola SFEL 2022 sa po dvojročnej pandemickej prestávke uskutočnila opäť prezenčne v príjemnom prostredí hotela Sorea Máj v Liptovskom Jáne v dňoch 06. 11.–10. 11. 2022.
Škola užívateľov XFEL a synchrotrónového žiarenia 2022 (School of XFEL and Synchrotron Radiation Users 2022, ďalej len SFEL 2022) je podujatie zamerané na podporu vedeckej komunity užívajúcej zdroje fotónov a neutrónov pre výskumné projekty slovenských vedcov, propagáciu zariadenia XFEL v slovenskej vedeckej komunite a zároveň výchovu budúcich užívateľov XFEL. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ), Ústav fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty (ÚFV PF UPJŠ) a Centrum celoživotného vzdelávania a podpory projektov (CCVaPP) sú dlhoročnými organizátormi niekoľkých predchádzajúcich úspešných ročníkov SFEL a Zimnej školy synchrotrónového žiarenia.
Ani tento ročník nebol výnimkou a vedeckú školu SFEL 2022 na základe súhlasu troch hlavných spoluorganizátorov, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) a jeho Sekcie vedy a techniky (SVT), Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR) a European X-Ray Free-Electron Laser Facility GmbH (European XFEL GmbH), realizačne pripravovala UPJŠ v Košiciach. Uvedené inštitúcie sa rozhodli finančne podporiť účasť slovenských i zahraničných študentov, doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov na SFEL 2022. Propagáciu podujatia zabezpečovalo okrem samotných organizátorov aj Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR).
Vedecký program školy bol zameraný na oboznámenie sa s vybranými experimentálnymi technikami, ktoré využívajú významné zdroje synchrotrónového a neutrónového žiarenia, formou plenárnych prednášok, kratších ústnych referátov a príspevkov v kategórii Poster, v ktorej zároveň prebiehala súťaž o najhodnotnejší príspevok doktoranda. Rokovacím jazykom vedeckej školy bol výhradne anglický jazyk. Z podujatia bol vydaný aj zborník abstraktov.
V rámci programu odzneli prednášky nielen špičkových vedeckých riaditeľov XFEL, ale aj užívateľov zdrojov neutrónov v ILL Grenoble, JINR Dubna, BNC Budapešť, CV Řež, zdrojov synchrotrónového žiarenia ako ESRF Grenoble, Max IV Lab of Lund University, Diamond light Source Ltd, Solaris Krakow, DESY Hamburg a ďalších. Priestor na prezentovanie svojich skúseností bol poskytnutý aj slovenským vedcom, ktorí odborne participujú na metodikách XFEL, synchrotrónových a neutrónových zdrojoch.
SFEL 2022 sa zúčastnilo približne 100 účastníkov z 10 krajín. Programový výbor plánuje udeliť viac ako 70 účastníckych grantov zo zdrojov poskytnutých European XFEL, MŠVVaŠ SR a MH SR. Vzhľadom na kvalitné obsadenie zahraničných i slovenských prednášateľov je reálny predpoklad, že SFEL 2022 v budúcnosti pomôže slovenskej vedeckej komunite úspešne sa uchádzať o projekty na týchto špičkových zariadeniach. Škola tradične vytvorí priestor pre dialóg o spolupráci na vedeckých projektoch.
„Po prvýkrát bol priestor vytvorený aj pre prezentáciu moderných laboratórnych röntgenových zariadení. Zvýšená pozornosť bola venovaná neutrónovému rozptylu, zobrazovacím technikám, biologickým a materiálovým aplikáciám. Renomovaní zahraniční a domáci experti sa podelili o svoje skúsenosti a poznatky s účastníkmi SFEL 2022 prostredníctvom vyše 40 vedeckých príspevkov a viac ako 15 príspevkov vo forme posterov,“ informoval rektor UPJŠ v Košiciach a organizátor podujatia prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.
European X-Ray Free Electron Laser v Hamburgu (European XFEL), najvýkonnejší röntgenový laser na svete, takmer po 10 rokoch výstavby medzinárodným konzorciom 11 členských krajín je od 1. septembra 2017 v skúšobnej prevádzke aj za účasti slovenských vedcov. MŠVVaŠ SR na základe poverenia vlády SR vystupuje ako akcionár v European XFEL GmbH, medzinárodnej obchodnej spoločnosti s ručením obmedzeným podľa nemeckého právneho poriadku.
Všetky fotografie (https://www.sfel.sk/2022/gallery/)
Informácie o minulých ročníkoch: www.sfel.sk
Prečítajte si tiež rozhovor s pánom rektorom na portáli VEDA NA DOSAH