European Respiratory Journal informoval o výskume spánkového apnoe

V týchto dňoch boli publikované v prestížnom respirologickom časopise European Respiratory Journal výsledky dlhoročného výskumu pacientov so spánkovým apnoe tímu lekárov zo 16 európskych univerzitných klinických pracovísk zameraných na diagnostiku a liečbu apnoe, na ktorom sa podieľali aj pracovníci Kliniky pneumológie a ftizeológie Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice pod vedením prednostky prof. MUDr. Ruženy Tkáčovej, DrSc.
      “Od roku 2005 sledujeme výskyt apnoe v 16 európskych krajinách, pričom v súčasnosti máme k dispozícii údaje o viac ako 12-tisíc pacientoch. Hneď v úvode sledovania sme videli, že veľká časť našich pacientov – takmer každý druhý – má artériovú hypertenziu. Preto sme sa pýtali, ako súvisí vynechávanie dýchania v spánku s vysokým krvným tlakom a ukázalo sa, že je to nedostatok kyslíka počas spánku, ktorý vedie k hypertenzii,” hovorí prednostka Kliniky pneumológie a ftizeológie LF UPJŠ v Košiciach a UNLP Košice prof. MUDr. Ružena Tkáčová, DrSc.