Študenti FF UPJŠ v Košiciach uspeli na Akademickom Prešove 2017

Tri zo štyroch udelených cien získali v kategórii krátkometrážny film na 51. ročníku Akademického Prešova študenti Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Odborná porota v zložení doc. PhDr. Juraj Rusnák, CSc., Ing. František Franko (obaja z Prešovskej univerzity v Prešove) a PhDr. Jozef Puchala, PhD. (FF UPJŠ v Košiciach – predseda poroty) udelila prvé miesto študentom KSSFaK FF UPJŠ v Košiciach, Bc. Gabriele Homoľovej a Bc. Igorovi Michalčíkovi za krátky film o Folklórnom súbore Hornád, s ktorým sa v jeseni minulého roka prezentovali aj na obrazovkách verejnoprávnej RTVS.

Druhé miesto obsadili dnes už bývalé študentky KSSFaK FF UPJŠ v Košiciach Mgr. Radka Turyová, Mgr. Lenka Hopková, Mgr. Michaela Pástorová,  Mgr. Frederika Juhászová, Mgr. Johana Takáčová, a Mgr. Miroslava Šulíková s typicky študentským filmom o štúdiu na filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach.

Tretie miesto patrí študentovi Prešovskej univerzity v Prešove Marcelovi Kušnírovi, ktorý sa prezentoval filmom s názvom V zákulisí vzdelávania.

Špeciálnu cenu poroty získal kolektív študentov piateho ročníka masmediálnych štúdií na KSSKaF FF UPJŠ v Košiciach s filmom Vraždy v literatúre.

Študenti sa tento rok prezentovali naozaj rôznorodou ponukou filmov, a to nielen z tematického ale aj časového hľadiska. Pri oceňovaní sme prihliadali nielen na nápaditosť, ktorá je pre študentské prostredie príznačná, ale predovšetkým na profesionalitu spracovania. Tá bola najviditeľnejšia v prípade víťazného filmu, čo potvrdzuje aj jeho zaradenie do vysielania RTVS. V prípade druhého miesta sme pri rôznych realizačných disproporciách prihliadli najmä na typické študentské nadšenie a nápaditosť, ktoré boli vo filme prítomné. Film Vraždy v literatúre svojou dĺžkou síce presahoval štatút súťaže, rozhodli sme sa však udeliť mu špeciálnu cenu kvôli dôslednej a precíznej práci tvorcov.“ Konštatoval predseda poroty, PhDr. Jozef Puchala, PhD.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach mala zastúpenie aj v divadelnej časti podujatia. Reprezentovalo ju študentské divadlo KA:schau pri Katedre germanistiky FF UPJŠ v Košiciach s hrou Liebelei. Ich vystúpenie porota ocenila čestným uznaním.

Organizátori Akademického Prešova 2017 budú ceny slávnostne odovzdávať 28. apríla 2017 o 20.30 na veľkej scéne Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove.