V hodnotení fakúlt VŠ 2013 patria popredné priečky Lekárskej, Prírodovedeckej a Právnickej fakulte UPJŠ

Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA) predložila koncom novembra 2013 v poradí už deviate hodnotenie fakúlt slovenských vysokých škôl. Opiera sa o verejne dostupné a overiteľné údaje o kvalite vzdelávania a výskumu jednotlivých fakúlt za rok 2012. Celkovo bolo hodnotených 109 fakúlt, z toho 103 fakúlt verejných a 6 fakúlt súkromných vysokých škôl v 11 skupinách odborov.

Tri z celkovo piatich fakúlt Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sú vo svojich skupinách druhé najlepšie na Slovensku. Blahoželám univerzitám s fakultami umiestnenými na prvých miestach a teším sa z druhej priečky troch našich fakúlt v ich kategóriách,“ konštatoval po zverejnení rankingu rektor UPJŠ prof. MUDr. Ladislav Mirossay, DrSc.

V skupine medicínskych fakúlt sa Lekárska fakulta (LF) UPJŠ po roku vrátila na 2. miesto a predbehla Farmaceutickú fakultu (FaF) UK a štvrtú Lekársku fakultu UK. Podľa ARRA sú pre túto výmenu dva dôvody – na FaF UK mierne stúpol počet doktorandov bez adekvátneho zvýšenia vedeckej produkcie (doktorandský paradox), ale najmä, LF UPJŠ znova výrazne zvýšila podiel zahraničných študentov v svojej študentskej populácii. V Košiciach za dva roky stúpol podiel zahraničných študentov zo 14 na 25 percent, pričom v tejto súvislosti agentúra konštatovala, že ide o dlhodobejší trend na všetkých štyroch vedúcich fakultách skupiny. Okrem vysokého podielu zahraničných študentov sa vyznačujú aj výraznou vedeckou produkciou (publikácie acitácie) a úspešnosťou v grantoch. Pre LF UPJŠ zároveň platí, že si výrazne polepšila aj v počte doktorandov.

V skupine fakúlt prírodných vied sa Prírodovedecká fakulta UPJŠ umiestnila na druhom mieste za Fakultou matematiky, fyziky a informatiky UK. Tretia v poradí skončila Prírodovedecká fakulta UK. Podľa hodnotenia ARRA tieto najstaršie fakulty, ktoré dlhodobo dominujú prvým trom miestam v rebríčku, jednoznačne lepšie spĺňajú kritériá pre vedu a výskum, doktorandské štúdium i grantovú úspešnosť.

V skupine právnických fakúlt obsadila Právnická fakulta UPJŠ opätovne druhú priečku, ale citeľne znížila bodový náskok pred prvou v poradí Právnickou fakultou TU. V prospech Košíc vyznel pozitívne aj nárast počtu doktorandov. Aj keď si skupina ako celok udržiava relatívne vysokú úroveň záujmu o štúdium, ani jednej z fakúlt sa nevyhol jeho medziročný prepad.

V skupine filozofických fakúlt sa Filozofická fakulta UPJŠ umiestnila v prvej polovici rebríčka na 5. mieste. Na všetkých fakultách tejto skupiny bol bez výnimky zaznamenaný medziročný pokles záujmu o štúdium. V celej skupine pretrváva trend zvyšujúceho sa publikačného a citačného výkonu v medzinárodných databázach, ktorý je ale stále pomerne nízky.

V skupine ostatných spoločenských vied sa Fakulta verejnej správy UPJŠ umiestnila na 10. priečke. Podľa ARRA aj v tejto skupine sa zvyšuje publikačný a citačný výkon v medzinárodných databázach, dokonca medziročne stúpa najrýchlejšie spomedzi všetkých skupín a jeho hodnoty rastu dosahujú desiatky percent. Až na výnimku je však aj v tejto skupine evidentný pokles záujmu o štúdium.

ARRA v aktuálnej hodnotiacej správe zdôraznila dva dôležité trendy vývoja. Prvým je celkový pokles záujmu o štúdium.  Počet prihlásených od roku 2007 síce každý rok postupne klesá (z takmer 85 000 na 60 000), avšak v roku 2013 bola prvýkrát prekročená hranica, pri ktorej bol počet prihlásených uchádzačov nižší ako plánovaný počet prijatých. Tento pokles záujmu je menej výrazný u kvalitnejších fakúlt a ako jedni z mála zaznamenali nárast počtu uchádzačov práve stabilní lídri vo svojich skupinách. Agentúra, vychádzajúc z demografickej krivky predpokladá, že tento trend sa nezmení ani v najbližších rokoch. Predpokladané minimum dosiahne v rokoch 2020 až 2022 a k súčasnej úrovni by sa záujem uchádzačov mohol priblížiť až okolo roku 2030. Druhým trendom je pokles celkového počtu doktorandov na slovenských vysokých školách, ktorý ARRA zaznamenala prvýkrát v histórii rankingu. Zároveň však skonštatovala, že u fakúlt dlhodobo sa pohybujúcich na popredných miestach rebríčka, bol zaznamenaný len minimálny pokles, alebo dokonca nárast počtu doktorandov.

Celá správa:
Hodnotenie fakúlt vysokých škôl 2013