Prof. MUDr. Jozef Kafka, DrSc.

Profesor Jozef Kafka je významný slovenský psychiater, ktorý sa výrazne zaslúžil o  rozvoj slovenskej psychiatrie. V  rokoch 1980 – 1990 bol hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre odbor psychiatria, ako jediný z bývalého Východoslovenského kraja. Presadil moderné trendy rozvoja v psychiatrii, vybudovanie nového typu psychiatrickej kliniky (v takom ponímaní je jedinou v rámci kliník v Slovenskej republike) a podieľal sa na rozvoji psychiatrickej starostlivosti kraja i mesta Košice.

Zaslúžil sa aj o rozvoj Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, ako jej prodekan, neskôr od roku 1992 ako člen Akademického senátu celej univerzity.  Desať rokov bol predsedom Spolku lekárov v Košiciach, čím sa výrazne podieľal na zvýšení kvalifikačnej úrovne lekárov v Košiciach.

Pod jeho vedením sa Psychiatrická klinika stala významným centrom výskumu a vzdelávania v  odbore.  Napomáhal aj rozvoju starostlivosti pomocou tzv. komunitnej psychiatrie. Pôsobil na Geriatrickej klinike v Košiciach, kde viedol odbor psychiatrie a bol  garantom i koordinátorom Denného centra duševného zdravia ,,Praemium – Permansio, krízového centra Facilitas“ v Košiciach.
V súčasnosti po vyhratom  konkurze je prednostom  I. Psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty  UPJŠ v Košiciach.

Napísal 5 monografií a 175 odborných prác, viaceré publikované v zahraničí.