Prestížnu cenu za transfer technológií na Slovensku získali zamestnanci UPJŠ v Košiciach

Cenu za transfer technológií na Slovensku 2015 v kategórii Inovácia s najväčším potenciálom pre uplatnenie v praxi získala technológia využitia probiotických mikroorganizmov kmeňa Lactobacillus Plantarum na úpravu a stabilizáciu zdraviu prospešnej črevnej mikroflóry človeka, ktorú vypracovali dvaja pracovníci Ústavu experimentálnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. Ocenenie prevzali v stredu 7. októbra 2015 na Konferencii NITT SK 2015 (Národnej infraštruktúry pre podporu transferu technológii na Slovensku) v priestoroch Centra vedecko-technických informácií SR v Bratislave dekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. a referentka Úseku pre transfer výsledkov výskumu a know-how do praxe na UPJŠ v Košiciach JUDr. Renáta Bačárová, PhD., LL.M. Víťazom súťaže v kategórii Inovácia s najväčším potenciálom pre uplatnenie v praxi (zahŕňa najoriginálnejšie, najunikátnejšie a najvyužiteľnejšie výstupy vedeckovýskumnej činnosti vedeckej komunity z verejných vedeckovýskumných inštitúcií, ktoré prešli, alebo prechádzajú procesom ochrany duševného vlastníctva a jeho komercializácie), sa stala technológia „Laktobacilový kmeň Lactobacillus plantarum LS/07, zbierkové číslo CCM 7766, na úpravu a stabilizáciu zdraviu prospešnej črevnej mikroflóry človeka“, ktorej autormi sú pracovníci Ústavu experimentálnej medicíny MVDr. Ladislav Strojný, PhD. a MVDr. Alojz Bomba, DrSc.