Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zlepšila svoje umiestnenie v rámci rankingového hodnotenia URAP 2017/2018

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa v rámci hodnotenia rankingu URAP – University Ranking by Academic Performance 2017 / 2018 umiestnila na 1047. mieste vo svete, 434. mieste v Európe a v slovenskom porovnaní hodnotených univerzít obstála UPJŠ na druhej pozícii. „Výsledok UPJŠ v Košiciach považujem za potešujúci, keďže do prvej polovice rebríčka sa dostali len tri slovenské univerzity- Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Slovenská technická univerzita v Bratislave. Ranking URAP hodnotí približne 10 % univerzít sveta, čím predstavuje jeden z najrozsiahlejších rankingových systémov hodnotenia kvality univerzít,“ uviedol rektor UPJŠ v Košiciach prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.

Ranking URAP sumarizuje hodnotenie univerzít podľa 6 kritérií – počet článkov v roku 2016, počet všetkých citácií, počet všetkých publikácií, impakt článkov, impakt citácií a medzinárodná vedecká spolupráca. Všetky indikátory okrem prvého spomenutého sa sledovali za obdobie 2012 – 2016.  „Univerzity sú v rámci rankingu URAP hodnotené z objektívnych dát, na základe dostupných informácií zo spoľahlivých bibliometrických zdrojov. V tom spočíva aj rozdiel URAP hodnotenia od niektorých iných rankingov univerzít, ktoré sa opierajú napr. o expertné posudzovania, kde odborníci vyjadrujú, ktoré univerzity považujú za kvalitné (napr. QS World University Rankings), alebo rankingy (napr. Multirank, RankPro), kde informácie pre rankingové spoločnosti poskytujú hodnotené univerzity,“ uviedla prorektorka pre zahraničné vzťahy a mobilitu doc. Ing. Silvia Ručinská, PhD. V medziročnom porovnaní si UPJŠ v Košiciach polepšila o viac ako 100 miest a v ani jednom hodnotenom ukazovateli nedosiahla horšie skóre ako pred rokom. Najvýraznejší prírastok bol zaznamenaný v indikátore počtu citácií.

Ďalšie informácie o rankingovom hodnotení URAP 2017/2018 nájdete v tlačovej správe.